34 raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 703

34 raste të reja janë konfirmuar sonte në Kosovë, duke çuar në 703 numrin total.

Gjithashtu, siç njofton Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, 3 raste janë shëruar.

“Sot më 24 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 263 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore. Me SARS-CoV-2, janë diagnostikuar gjithsej tridhjetë e katër raste”, thuhet në njoftim.

Rastet pozitive janë raste kontakti, 15 raste nga komuna e Gjilanit (sipas vendbanimit: 7 raste Gjilan, 7 raste Livoç i epërm dhe 1 rast Kosaçë, 6 raste nga komuna e Prizrenit (sipas vendbanimit: 5 raste Prizren dhe 1 rast Gërnçar), 5 raste nga komuna e Ferizajit (sipas vendbanimit: 4 raste Mirash dhe 1 rast Ferizaj), 2 raste me vendbanim në Rahovec, 2 raste nga komuna e Dragashit ( sipas vendbanimit 1 rast Zaplluzhë dhe 1 rast Plavë) dhe me nga 1 rast vendbanimet: Prishtinë, Skenderaj, Lladrovc-Malishevë dhe Zveçan.

“Sot më 24 prill 2020, janë shëruar edhe 3 pacientë, bazuar në rekomandimet e OBSH-së ku dy mostra rezultojnë negative me së paku një ditë distancë kohore. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 162 raste”, thuhet tutje.


Shtuar 24.04.2020 20:39