Ndieni shqetësim, stres? ISHP nxjerr udhëzimet për qytetarët (FOTO LAJM)

Me lehtësimin e masave shtrënguese në Shqipëri, ministrja Ogerta Manastirliu thotë se është shumë e rëndësishme që secili prej nesh të tregojë kujdes maksimal për të ruajtur veten dhe të tjerët.

Më poshtë keni disa rregulla të rëndësishme për të kufizuar përhapjen e COVID19, postuar nga ministrja e Shëndetësisë.

Ndërsa ISHP ka publikuar disa këshilla se si mund të përballemi me stresin gjatë kësaj periudhe te veshtire per shkak te javeve te gjata te izolimit.

ISHP thekson se eshte normale te ndihet shqetesim, konfuzion apo frike. Ajo qe mund t’ju ndihmoje eshte biseda me njerez te cileve u besoni.

Nder te tjera duhet te ndergjegjesoheni se jo gjithcka degjoni lidhur me virusin mund te jete e vertete.

Duhet gjithashtu te menaxhoni emocionet ne menyre te shendetshme.


Shtuar 11.05.2020 15:00