Eliminimi i gjeneralit, banorët vajtojnë Soleimanin (FOTO LAJM)

Me qindra banorë po vajtojnë vdekjen e komandantit ushtarak iranian Qasem Soleimani.

Një makinë që mbante arkivolin e Soleimanit, me një tufë lulesh në kapuç, kaloi ngadalë në turmën e Bagdadit.

Një gjë e tillë po ndodh gjithashtu në qytetin irakian të Karbala, dhe turmat po rriten më shumë.

Vajtuesit tundin flamurin kombëtar dhe flamurin e milicisë dhe mbajnë portrete të dy burrave. Ka pikëllim, por edhe zemërim – shumë brohorasin “Vdekje për Amerikën” ndërsa marshojnë.

Kryeministri i Irakut Adel Abdel Mahdi mori pjesë në një procesion zie në Bagdad të Shtunën për komandantin iranian Qasem Soleimani dhe shefin paramilitar Iraki Abu Mahdi al-Muhandis. Mahdi dhe zyrtarë të tjerë u bashkuan me mijëra vajtues që ecnin së bashku me automjetet që mbanin arkivole.


Shtuar 4.01.2020 10:01