Mercedes-Maybach S-Class i ri, ”bisha” gjermane prezantohet me dy supermotor (FOTO LAJM)

Mercedes-Maybach i ri S-Class është sinonimi më i mirë i luksit, rehatisë, bukurisë dhe fuqisë.

Kompania gjermane e automobilave tashmë ka bërë gati këtë limuzinë edhe me dy motor super të fuqishëm.

Tani për tani kjo veturë është në dispozicion vetëm me benzinë me dy motor, 4.0 litër V8 me 496 KF dhe 6.0 litër V12 me 603 KF.

Maybach S-Class i ri është në shitje në Gjermani tani, me çmime që fillojnë nga 164,565 € për V8 dhe 217,323 £ për V12.

Diapazoni hapet me variantin S 580 4MATIC, i mundësuar nga 4.8-litër V8 me dy turbo të prodhuar me 496 KF dhe 700Nm çift rrotullues. Ai dërgon makinën në të katër rrotat përmes një kutie automatike me nëntë shpejtësi, e lidhur me një gjenerator startues 48 volt për mbylljen e plotë të motorit dhe rifillimin pa ndërprerje.

V8 lejon që limuzina luksoze të ec shpejt nga 0–100 km/h në 4.8 sekonda dhe të arrijë një shpejtësi maksimale prej 260 km/h.Modeli më i shtrenjtë S 680 mundësohet nga një 6.0-litër V12 i ndihmuar jo elektrikisht, i cili prodhon 603 KF dhe 900Nm çift rrotullues. Zhurma shtesë uli kohën e Maybach 0–100 km/h në 4.5 sekonda, megjithëse shpejtësia maksimale mbetet e njëjtë në 260 km/h. Është gjithashtu e lidhur me të njëjtin kambio automatike dhe sistemin me katër rrota si V8.

Shtuar 18.05.2021 20:24

Tags: