Bitcoin bie ndërsa shitja e kriptove përshpejtohet

Nga Tom Wilson

Bitcoin ra të mërkurën në një nivel të ri të ulët 18-mujor, duke tërhequr me vete tokenët më të vegjël dhe duke nxitur një rënie të mprehtë në tregjet e kriptove, shkaktuar nga ngrirja e tërheqjeve të klientëve nga huadhënësi i kriptove Celsius.

Kriptomonedha më e madhe në botë ra me 7.8% në 20,289 dollarë, më e ulëta që nga dhjetori 2020. Ajo ka humbur rreth 28% që nga e premtja dhe më shumë se gjysmën e vlerës së saj këtë vit. Që nga niveli rekord e saj prej 69,000 dollarë në nëntor, ajo ka rënë rreth 70%.

Kriptovalutat janë goditur rëndë këtë javë pasi huadhënësi amerikan i kriptove Celsius ngriu tërheqjet dhe transferimet ndërmjet llogarive, duke nxitur frikën për një rënie më të gjerë në tregjet e aseteve dixhitale të tronditur tashmë nga rënia e tokenave terraUSD dhe luna muajin e kaluar.

Pritjet për rritje më të mprehta të normave të interesit të Rezervës Federale të SHBA-së, ndërsa inflacioni në ekonominë më të madhe në botë rritet, kanë rritur gjithashtu presionin mbi aktivitetet e rrezikshme nga kriptovalutat tek aksionet.

Fondet kripto panë dalje prej 102 milionë dollarësh javën e kaluar, sipas Menaxherit të Aseteve Dixhitale CoinShares, duke cituar parashikimin e investitorëve për politikë më të shtrënguar të bankës qendrore. Vlera e tregut global të kriptove ka rënë nën 900 miliardë dollarë, tregojnë të dhënat e CoinMarketCap, nga një kulm prej 2.97 trilion dollarësh në nëntor.

Grumbullimet që rrjedhin nëpër treg nuk janë ndalur ende,” tha Scottie Siu, drejtor investimesh në Axion Global Asset Management me qendër në Hong Kong. “Mendoj se jemi ende në mes, për fat të keq, loja nuk ka përfunduar”.

Celsius ka punësuar avokatë ristrukturimi dhe po kërkon opsione të mundshme financimi nga investitorët, raportoi Wall Street Journal, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Celsius po eksploron gjithashtu alternativa strategjike duke përfshirë një ristrukturim financiar, tha ai.

Edhe kriptovalutat më të vogla, të cilat priren të lëvizin së bashku me bitcoin, ranë gjithashtu. Ether, simboli i dytë më i madh, ra me 12% në 1,045 dollarë, një nivel i ri i ulët në 15 muaj./albeu.com