Apple planifikon t’u japë klientëve mundësinë për të riparuar pajisjet e tyre

Apple planifikon t’u japë klientëve mundësinë për të riparuar pajisjet e tyre mes presionit në rritje nga rregullatorët dhe konsumatorët në mbarë botën që prodhuesit të lehtësojnë kufizimet në rregullimin e produkteve.

Kompania njoftoi të mërkurën një program të ri që do të bëjë pjesë rezervë për produktet e Apple të disponueshme për t’u blerë duke filluar nga fillimi i vitit të ardhshëm. Programi, i njohur si Riparimi i Vetë-Shërbimit, do t’i lejojë përdoruesit të rregullojnë pajisjet e prishura duke përdorur manualet e riparimit që Apple do të postojë në faqen e saj të internetit.

Apple (AAPL) planifikon të fillojë me disa komponentë që tentojnë të kërkojnë zëvendësim si ekranet, bateritë dhe modulet e kamerës. Kompania thotë se do të ketë më shumë se 200 pjesë dhe mjete të disponueshme në fillim dhe planifikon që më shumë të shtohen më vonë vitin e ardhshëm. Programi i riparimit fillimisht do të jetë i disponueshëm vetëm për përdoruesit e iPhone 12 dhe iPhone 13, por më vonë do të zgjerohet në kompjuterët Mac që përdorin çipin e ri M1 të Apple.

Kompania do të zbulojë çmimet e pjesëve të saj të këmbimit vetëm kur programi të nisë zyrtarisht vitin e ardhshëm, por Apple tha se do t’u ngarkojë përdoruesve individualë të njëjtat çmime që u ngarkon aktualisht ofruesve të pavarur të riparimit.

Lëvizja e Apple vjen pasi prodhuesit e elektronikës – si dhe prodhuesit e gjithçkaje, nga traktorët tek pajisjet spitalore – përballen me presion në rritje për të lehtësuar kufizimet në dyqanet e pavarura të riparimit të pajisjeve ose riparimet DIY, një shtytje e njohur si lëvizja “e drejta për të riparuar”. Kompanitë janë kritikuar për përdorimin e taktikave që e bëjnë më të vështirë për bizneset e pavarura të riparimit qasjen në pajisje, të tilla si përdorimi i memories ose baterive jo të lëvizshme, ose mbyllja e pajisjeve me ngjitës të veçantë. Kritikët argumentojnë se këto taktika mund të çojnë në më shumë kosto për konsumatorët, të dëmtojnë dyqanet e pavarura të riparimit dhe të jenë të këqija për mjedisin.

Presidenti Joe Biden miratoi një urdhër ekzekutiv në korrik që udhëzoi Komisionin Federal të Tregtisë të nxjerrë rregulla që u kërkonin kompanive të lejojnë riparimet DIY. Ditë më vonë, FTC votoi njëzëri për të dënuar kufizimet ekzistuese të riparimit nga prodhuesit, me kryetaren e agjencisë, Lina Khan, e cila u zotua të “çrrënjos” kufizimet e paligjshme të riparimit që mund të shkelin ligjet antitrust dhe mbrojtjen e konsumatorit të SHBA. Rregullatorët në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë kanë gjithashtu ose tashmë të miratuar ose po shqyrtojnë legjislacionin për të detyruar prodhuesit e pajisjeve t’u ofrojnë klientëve të tyre pjesë këmbimi.

Nuk janë vetëm rregullatorë. Një nga mbrojtësit e rëndësishëm për lëvizjen “e drejta për riparim” ka qenë bashkëthemeluesi i Apple, Steve Wozniak, i cili tha në fillim të këtij viti se ishte “plotësisht mbështetës” i kauzës. “Ne nuk do të kishim një Apple nëse nuk do të isha rritur në një botë shumë të hapur të teknologjisë,” tha ai në një video në uebsajtin e famshëm Cameo.

iFixit, një faqe interneti e njohur për riparime në internet për pajisjet elektronike të konsumit që ka kritikuar Apple dhe kompani të tjera për moslejimin e vetë-riparimeve, mirëpriti njoftimin e së mërkurës.

“Ne jemi të entuziazmuar kur shohim Apple të pranojë atë që kemi ditur gjithmonë: Të gjithë janë mjaft gjenialë për të rregulluar një iPhone”, tha iFixit në Twitter.

Kompanitë si Apple kanë argumentuar më parë se politikat e tyre të riparimit ishin në fuqi për të siguruar që produktet të riparoheshin siç duhet. “Ne besojmë se riparimi më i sigurt dhe më i besueshëm është ai i trajtuar nga një teknik i trajnuar duke përdorur pjesë origjinale që janë projektuar siç duhet dhe janë testuar në mënyrë rigoroze,” tha COO i Apple Jeff Williams në një njoftim të vitit 2019 duke njoftuar programin partner të dyqanit të riparimit të pavarur të Apple.

Të mërkurën, Williams mbrojti njoftimin e Apple duke i dhënë “klientëve edhe më shumë zgjedhje nëse nevojitet një riparim”. Ai tha gjithashtu se kompania “pothuajse ka dyfishuar numrin e vendndodhjeve të shërbimit me akses në pjesë, vegla dhe trajnime origjinale të Apple, dhe tani ne po ofrojmë një opsion për ata që dëshirojnë të kryejnë riparimet e tyre”.

Apple tha se ka më shumë se 2,800 ofrues të pavarur riparimesh në 200 vende që kanë akses në pjesët e saj dhe njohuri për riparimin.

Për momentin, programi i riparimit të vetë-shërbimit do të jetë i disponueshëm vetëm në Shtetet e Bashkuara në fillim, por Apple tha se planifikon ta zgjerojë programin në vende të tjera gjatë vitit 2022./h.ll/albeu.com


Shtuar 25.11.2021 21:56

Tags: ,