ZYRTARE/ Pedri fitues i “Golden Boy 2021”

Pedrit mbyll një 2021 të paharrueshëm me fitimin e “Golden Boy”. Media italiane Tuttosport bëri të ditur se është fituesi i çmimit prestigjioz që shpërblen lojtarin e ri më të mirë të futbollit europian nën 21 vjeç. Votimet bëhen nga gazetarët e Shoqatës Evropiane të Mediave, një për çdo vend, si dhe ka një seksion për votat e fansave përmes internetit.

Kanarina pason Haaland, as më shumë e as më pak, dhe mbizotëroi në votat e talenteve të tjera në zhvillim. Ai është spanjolli i tretë që fiton Golden Boy pas Isco dhe Cesc. Kohët e fundit është fituar edhe nga yje të klasit botëror si Joao Félix, Mbappé ose De Ligt. Ceremonia e dorëzimit të edicionit aktual do të jetë më 13 dhjetor.

Pedri ishte kyç në Barçën e Koeman vitin e kaluar, me të cilin ai ishte kampion i Kupës së Mbretit, dhe gjithashtu pati një rol të spikatur në Kampionatin Evropian, në të cilin ishte i padiskutueshëm për Luis Enrique dhe përfundoi duke u shpallur lojtari i ri më i mirë i turneut. . Përveç kësaj, vera e tij e ngarkuar e lejoi atë të arrinte medaljen e argjendtë në Lojërat e Tokios, një meritë e bujshme për interesat e tij dhe të ekipit të tij.

Konsumimi i tepërt e bëri fundin e vitit më të trazuar. Një dëmtim dhe një rikthim i mëvonshëm e bëri atë të ndalojë për disa javë që në fund janë kthyer në muaj, sepse deri në vitin 2022 ai nuk do të mund të luajë më. Në çdo rast, viti është madhështor dhe Golden Boy e shpjegon këtë. /albeu.com


Shtuar 22.11.2021 12:02