Xavi prezantohet te Barcelona: Do të gëzohemi dhe do të fitojmë (VIDEO)

Një ditë historike për tifozët e Barcelonës. Xavi Hernández merr frenat e ekipit të parë të klubit .

Një nga lojtarët më të mirë në historinë e Barçës merr përsipër nga Sergi Barjuan dhe Ronald Koeman si trajneri i tretë i sezonit.

Pritshmëritë te Xavi janë të mëdha, megjithëse vjen në një moment shumë të vështirë, më i vështiri në sport dhe ekonomi kohët e fundit.

Futbolli që shpall XH është në përputhje me ADN-në e klubit, filozofinë e Cruyff dhe Guardiola , kështu që tifozët e Barcelonës ëndërrojnë për një ringjallje të re të ekipit të tyre.

Pjesë nga konferenca

“Ka qenë një rikthim shumë i shpejtë, ka ndryshuar jetën tonë në tre ose katër ditë. Përgëzoj gruan time e cila sot mbush 40 vjeç. Do të jap jetën time që kjo të funksionojë.”

“Presidenti më thërret dhe unë jam i zgjedhuri. Kisha një penallti, por të gjithë bëmë pjesën tonë për ta zgjidhur. Unë shoh shumë iluzion, pritshmëritë janë të mëdha, ka të bëjë me marrjen e menjëhershme Performanca. Përmbledhja, është iluzion”.

“Ka një ekip dhe ka talent, do të përpiqem t’ua transmetoj përvojën time lojtarëve për të marrë titujt”

“E njoh Barçën, klubin, është një moment delikat në historinë e klubit, ekonomikisht dhe futbollistik, duhet të lëmë mënjanë ankesat dhe të shkojmë të gjithë së bashku”

“Mesazhi i parë është që unë jam këtu për t’i ndihmuar ata. Për mua është një avantazh të njoh Busquets, Piqué, Alba, Sergi Roberto dhe Ter Stegen, të cilët ishin shokët e mi të skuadrës. Unë e shoh atë si një avantazh.”

“Jam i përgatitur, më pëlqejnë sfidat”

“Objektivi është që të ndihmojmë katalanasit që të rivalojnë këtë anije, të gëzojnë dhe të fitojnë. Unë u jam mirënjohës tifozëve për dashurinë e tyre, shpresoj ta kthej këtë iluzion me tituj ose të paktën me punë në këtë vit të parë”. r.t/albeu.com


Shtuar 8.11.2021 13:42