Xavi dëshiron të ndryshojë formacionin e Barçës, trajneri ka 3 opsione (FOTO LAJM)

Xavi po mendon të zëvendësojë formacionin 4-3-3 me një formacion me tre mbrojtës, sipas Gerard Romero.

Trajneri i Barçës ka luajtur tashmë disa ndeshje në formacionin 3-4-3 këtë sezon. Shikoni se si mund të duket skuadra e katalanasve duke pasur parasysh skemën e re dhe transferimet e mundshme.

Opsioni 1

Ter Stegen; Dest, Araujo, Garcia, Kunde, Alba; Pedri, Gavi; Ferran, Lewandowski, Fati, shkruan albeu.com.

Ronald Araujo, Eric Garcia dhe Jules Kunde janë të aftë për pasime të shkëlqyera dhe do të ishte interesante të shihej se si ata i nisin sulmet e Barçës nga thellësia.

Formacioni 3-4-3 kërkon mbrojtës të shpejtë, prandaj zgjodhëm Desta dhe Alba për këtë formacion.

Opsioni 2

Ter Stegen; Dest, Araujo, Pique, Kunde, Alonso; Bernardo Silva, Pedri; Ferran, Lewandowski, Fati.

Nëse Barça nënshkruan Bernardo Silva, Xavi patjetër do të dëshirojë ta shohë atë në formacionin fillestar.

Marcos Alonso ka luajtur rehat si mbrojtës i krahut te Chelsea këtë sezon, ai ka të ngjarë të luajë të njëjtin rol te Barca, por Gerard Pique mund të jetë një nga qendërmbrojtësit.

Opsioni 3

Ter Stegen; Azpilicueta, Araujo, Kunde; Busquets; Dest, Silva, Pedri, Alba; Lewandowski, Faty.

Pa anësorë, por shumë kreativitet në zonën qendrore dhe një dyshe sulmuese potencialisht vdekjeprurëse e Fati dhe Lewandowski.

Cesar Azpilicueta, nëse nënshkruhet, do të ishte një opsion i mirë për rolin e mbrojtësit të djathtë. /albeu.com/

Shtuar 18.06.2022 22:14