West Hami pengon Arsenalin për kreun e Premier Ligës

Topçinjtë barazuan dhe humbën mundësinë për të rimarrë vendin e parë në Premier League nga Liverpool.

Arsenali humbi mundësinë për të kapërcyer liderët e Premier League, Liverpool, pasi pësoi një humbje befasuese 2-0 në shtëpi ndaj West Hamit.

Një pjesë e parë zhgënjyese për Arsenalin filloi me polemika kur Tomas Soucek kaloi West Hamin në avantazh. Topi dukej se kishte dalë jashtë loje në rindërtim, por një kontroll i gjatë VAR nuk gjeti prova përfundimtare dhe goli qëndroi.

Skuadra e Mikel Artetës bëri shumë më tepër me zotërimin e tyre në pjesën e dytë, por ata mbetën më mbrapa kur ish-topçiu Konstantinos Mavropanos u ngjit më lart për të goditur me kokë nga një këndor.

Arsenali u përplas dhe u fryrë për pjesën e mbetur të ndeshjes, por kur Gabriel Jesus humbi dy raste me kokë në harkun e tre minutave, u duk sikur nuk do të ishte nata e tyre.

David Raya kurseu turpin e mëtejshëm duke shpëtuar një penallti të vonuar të Said Benrahma, por Arsenali mbeti i frustruar nga një masterklasë në mbrojtje. /AlbEu.com/

Shtuar 28.12.2023 23:37