UEFA: Racizëm i neveritshëm kundër lojtarëve anglezë

Pas humbjeve të penalltive në finalen e Euro 2020 ndaj Italisë, Sancho, Rashford dhe Saka kanë rënë pre e recizmit në rrjetet sociale.

Ditën e sotme UEFA ka dalë me një reagim në Twitter, ku kundërshton me forcë këtë fenomen dhe paralajmëron masa sa më të rënda.

“Uefa dënon ashpër fyerjet raciste të neveritshme drejtuar lojtarëve të ndryshëm të Anglisë në mediat sociale pas finales evropiane, për të cilën nuk ka hapësirë ​​në futboll apo në shoqëri.

Ne qëndrojmë pranë lojtarëve dhe thirrjes së FA angleze për ndëshkime sa më të forta të mundshme.” /albeu.com/

Shtuar 12.07.2021 14:48