Trajneri i Southampton: Broja shënoi me Kombëtaren, meritonte të luante titullar

Trajneri i Southamptonit, Ralph Hasenhuttl ishte i kënaqur kur pa fituesin e golit të ndeshjes Armando Broja të dëshmonte cilësitë e tij pasi skuadra arriti fitoren e parë sezonale të Premier Ligës duke mposhtur Leeds 1-0.

Sulmuesi i huazuar i Chelsea Broja festoi startin e tij të parë të nivelit të lartë me një gol vendimtar në pjesën e dytë në “St Mary’s” për të përfunduar serinë e nëntë ndeshjeve të klubit të tij pa fitore.

Shefi i ‘shenjtorëve’, Hasenhuttl kishte shprehur dyshimin për gatishmërinë e 20-vjeçarit për të filluar ndeshjet në këtë nivel pasi ishte zhgënjyer me paraqitjen e tij në ndeshjen e Kupës Carabao muajin e kaluar në Sheffield United.

Por, pasi i fitoi vendit të tij një fitore kualifikuese të Kupës së Botës ndaj Hungarisë fundjavën e kaluar dhe me Che Adams të lënduar, reprezentuesi shqiptar i lindur në Slough, Broja justifikoi përzgjedhjen e tij duke mbyllur një shfaqje të shkëlqyeshme me një kontribut vendimtar.

“Kundër Sheffield [United] nuk isha aq i lumtur, sot ishte shumë më mirë,” tha Hasenhuttl për Brojën.

“Unë mendoj se goli në ndërkombëtaret patjetër i dha atij vetëbesim dhe ai ka diçka që ju mund ta përdorni – ai mund të kalojë nëpër kuadrat dhe ju gjithashtu ndiheni kur ai ka topin ai është një kërcënim, ai ka shpejtësinë për të kaluar një lojtar dhe prodhoni një goditje.

“Ai kishte dy skena të tjera të mira ku mund të shënonte, por duhet të them se ishte një paraqitje e mirë. Mendoj se është koha që ai të tregojë që në fillim se mund të luajë mirë 90 minuta dhe sot ai punoi shumë.

“Gjithashtu kundër topit ishte shumë më mirë, gjë që në lojën tonë është shumë e rëndësishme. Me topin ai tregoi se mund t’ju lëndojë dhe kjo ishte mirë të shihej”, përfundoi 54-vjeçari.


Shtuar 17.10.2021 10:24