Tottenham në kërkim të trajnerit të ri, Gasperini në listë

Mourinho ishte tashmë një kujtim i zbehtë dhe i riu Ryan Mason  thjesht po përpiqet të shpëtojë atë që mund të ruhet në këtë finale të sezonit.

Me pak fjalë, Tottenham ka nevojë për një  trajner të ri për sezonin 2021/22. Profili është ai i një trajneri që di të japë një gjurmë të saktë dhe proaktive për ekipin, pas asaj që është bërë nga klubet e tjera fituese në Premier League. Prandaj, pas Sarrit dhe Marcelinos  (përveç ëndrrës së Conte), hipoteza e Gasperini ka bërë rrugën e saj .

Atalanta as nuk dëshiron të dëgjojë për një mundësi të tillë, duke pasur parasysh që Gasp ka një kontratë që e lidh atë me lojtarët e Bergamos deri në vitin 2023 me një mundësi për një vit tjetër. Nuk ka dyshim, megjithatë, se ideja mund të kënaqet me trajnerin e Nerazzurrëve, vetëm për shkak të zgjimit të interesit të një klubi prestigjioz në ligën më të rëndësishme në botë. Mbërritja në Champions League për dy sezone radhazi (me mundësinë e një të treti) dhe cilësia e një loje unike dhe fituese, i bëri Spurs të provonin ujërat.

Nga këtu për të parë Gasperini në stolin e Tottenham, megjithatë, ka shumë … Aspekti i prestigjit dhe kërcimi i konsiderueshëm ekonomik do të ishin tashmë një arsye e mirë për të shqyrtuar hipotezën e tij. Por ekziston pengesa e gjuhës dhe afeksioni për një mjedis në të cilin ai e gjen veten mrekullisht. Me pak fjalë, vetëm një telefonatë e mundshme nga Juventus mund ta zhvendosë atë nga ai që tani është bërë habitati i tij natyror. /albeu.com/

 

 


Shtuar 5.05.2021 15:16