Surpriza më e madhe në listën e Shqipërisë: Kush është Medon Berisha, i ftuari “special” i Sylvinhos për Euro 2024

Sylvinho, trajneri i kombëtares shqiptare, ka prezantuar një surprizë në listën e tij të lojtarëve të ftuar, duke përfshirë mesfushorin Medon Berisha, i cili është vetëm 20-vjeç.

Berisha është në garë për të siguruar një vend në skuadrën e Shqipërisë që do të marrë pjesë në Euro 2024, një sfidë e madhe për të riun, pasi konkurrenca për një vend në skuadër mbetet e fortë.

Aktualisht, ai përfaqëson klubin e Lecces në Serie A, ku këtë sezon ka bërë gjashtë paraqitje në elitën e futbollit italian.

Berisha nuk është i panjohur për skenën e futbollit – ai fillimisht u rrit në akademinë e të rinjve të Lecce dhe gjithashtu ka kaluar kohë duke zhvilluar talentin e tij te klubi Young Boys në Zvicër.

Berisha ka mbajtur më parë rol të lartë si kapiten i ekipit U21 të Shqipërisë dhe ka përvojë në përfaqësimin ndërkombëtar, duke luajtur më herët edhe për kombëtaren e Kosovës U21 si dhe për ekipet U20 dhe U19 të Shqipërisë.

Kjo është ftesa e tij e parë në ekipin kombëtaren A të Shqipërisë, duke e bërë këtë një moment të veçantë në karrierën e tij të re.

Berisha tani duhet të tregojë aftësitë dhe formën e tij për të bindur trajnerin dhe stafin se meriton një vend në skenën më të madhe të futbollit evropian. /Telegrafi/


Shtuar 27.05.2024 17:57