Statistikat tregojnë se De Gea është portieri më i mirë në pesë ligat më të forta në Evropë

Manchester United po kalon një sezon të vështirë, por në anën tjetër David De Gea po kalon një edicion të jashtëzakonshëm, teksa me pritjet e tij ka qenë fantastik në këtë sezon.

Ai u kthye në shpëtimtar të “Djajve të Kuq” në shumë prej sfidave të Premier League këtë sezon.

Statistikat tregojnë se gardiani i Manchester United është ai i cili ka rendimentin më të kënaqshëm. Në pesë ligat kryesore, De Gea ka statistikat më të mira duke merituar me të drejtë titullin si më i miri në Evropë.

Në raportin mes golave të pësuar dhe atyre të shpëtuar, 31-vjeçari ka një koeficient +7.6, duke qenë vendimtar me pritjet e tij së paku në 8 situata ku skuadra e tij mund të ishte ndëshkuar.

Pas tij vjen portieri i Wolves, Jose Sa me një rezultat prej +6.7.

Manuel Riemann i Bochumit mbyll treshen e parë, me portierin gjerman që mban koeficientin +6.4 gola.

Top 10  

David de Gea, Manchester United: +7.6
Jose Sa, Wolverhampton: +6.7
Manuel Riemann, Bochum: +6,4
Stole Dimitrievski, Rayo Vallecano: +5.9
Matias Dituro, Celta Vigo: +4.5
Luis Maximiano, Granada: +4.0
Mark Flekken, Freiburg: +3.9
Mike Maignan, AC Milan: +3.1
Jasper Cillessen, Valencia: +3.0
Kevin Trapp, Eintracht Frankfurt: +2.3


Shtuar 29.12.2021 22:26

Tags: ,