Statistikat nxjerrin CR7 si më të mirin e të gjitha kohërave

Debati se cili është lojtari më i mirë i të gjithë kohërave vijon edhe sot.

Në bazë të statistikave Livescore rendit Ronaldon të parin, më pas Messin dhe Pele.

Dr. Tom Crawford, i cili punon si matematicient në Universitetin e Oksfordit, është përpjekur të zgjidhë debatin “G.O.A.T” një herë e përgjithmonë në emër të LiveScore.

“Për herë të parë, ne donim të zbatonim shkencën e matematikës për të na ndihmuar të zgjidhnim pyetjen e përjetshme, dhe ka qenë interesante të shikosh profesorin Tom Crawford duke përfshirë numrat në emër të miliona fansave globalë. Indeksi G.O.A.T është shumë më tepër se një rezultat, për ne kjo ndihmon në zgjidhjen e një debati të zhvilluar prej brezash”.

Për t’u kualifikuar për listën e ngushtë të Indeksit G.O.A.T, lojtarët duhet të kenë fituar të paktën dy çmime të Topit të Artë.

Lojtarët e listës së ngushtë atëherë duhej të shënonin shumë gola kundër shtatë kategorive të ndryshme për t’u kualifikuar në 10-shen e fundit.

Finalja 10

Finalja 10 ishte si më poshtë: Cristiano Ronaldo , Lionel Messi , Pele, Diego Maradona, Marco van Basten, Johan Cruyff, Ferenc Puskas, Alfredo Di Stefano, Ronaldo, Michel Platini.