Solskjaer e konfirmon: Ronaldo nuk do të luajë në çdo ndeshje

Trajneri i Manchester United, Ole Gunnar Solskjaer ka konfirmua se CR7 nuk do të jetë titullar në çdo ndeshje pasi portugezi do duhet të menaxhojë minutat.

“Unë duhet të menaxhoj minutat e tij” , këmbëngul Solskjaer.

Ylli portugez filloi ndeshjen e tij të parë në Premier Ligë, por trajneri i tij tha se do të duhet të jetë i kujdesshëm me ngarkesën e tij të punës.

Ronaldo e filloi vrullshëm me dy gola kundër Newcastle në debutimin e tij të dytë për klubin, duke treguar se mund të jetë e vështirë për Solskjaer ta lërë atë jashtë formacionit të tij.

Por, norvegjezi këmbënguli se do të ketë lojëra që Ronaldo do të anashkalojë ndërsa duket se do ta mbajë 36-vjeçarin të freskët.

Solskjaer u pyet nëse është e pamundur të lërë Ronaldon jashtë pas dyshes së tij në Old Trafford të shtunën.

“Gjëja me Cristianon është se ai kujdeset për veten aq shumë, saqë e di se do të shërohet shpejt dhe ai ka pasur një para-sezon,” tha trajneri i United.

“Sigurisht që ka një lojë të martën (kundër Young Boys). Ne do të shohim se çfarë bëjmë. Por jo, nuk është e pamundur ta lini atë jashtë. Ai është 36 vjeç, Mason [Greenwood] është 19, kështu që është e njëjta gjë, unë duhet të menaxhoj minutat e tij, dhe unë gjithashtu duhet të menaxhoj minutat e një 36-vjeçari gjithashtu.

Reprezentuesi portugez është kthyer në bazën stërvitore të klubit ‘Carrington’ për vetëm një javë, por ardhja e tij tashmë ka detyruar disa lojtarë të United të ngrenë standardet e tyre.

“Mendoj se duke parë Raphael [Varane] dhe Cristiano që po vijnë, i’u ngritën vetullat të gjithëve sepse ata janë fitues, ata kanë fituar gjithçka që ka për të fituar dhe ata i vënë vetes kërkesa që djemtë e rinj, pjesa tjetër e ekipit, i shikojnë ata dhe mendoni: ‘Kështu qëndroni në krye.’

“Pra, do të jetë mirë për të gjithë dhe ka konkurrencë për vendet që është e mrekullueshme për mua të shoh.”

Skuadra fluturon për në Zvicër të hënën përpara ndeshjes së parë të sezonit në Ligën e Kampionëve. Ata luajnë ndaj Young Boys të martën në mbrëmje në ndeshjen e tyre hapëse të Grupit F.

Nëse Ronaldo luan ai do të barazonte nivelin rekord të të gjitha kohërave të paraqitjes në Ligën e Kampionëve të vendosur nga Iker Casillas në 177 ndeshje. 


Shtuar 13.09.2021 09:21