Situatë e rëndë, Pirlo: Juventus është i zemëruar, Cristiano ka luajtur shumë këtë sezon

Trajneri i Juventusit Andrea Pirlo ka folur në konferencë për shtyp pas humbjes ndaj Milanit dhe tha se mban përgjegjësi për atë humbje.

Zonja e Vjetër rrezikon të humbasë një vend në Ligën e Kampionëve në edicionin tjetër, pasi ata qëndrojnë në pozitën e pestë në Serie A pas 35 ndeshjeve.

Por, Pirlo beson se do kualifikohen dhe dëshiron të fillojë me një paraqitje të mirë kundër Sassuolo për të ndihmuar luftën e tyre për një vend në katërshin e parë.

“Unë nuk dua të shoh dorëheqjen nesër, ne jemi një pikë prapa vendeve të Ligës së Kampionëve dhe na kanë mbetur edhe tre ndeshje”.

“Futbolli mëson se gjithçka mund të ndodhë, kështu që ne kemi nevojë për një pozitivetet të madh”.

E ardhmja e Cristiano Ronaldos në “Allianz Stadium” është e pasigurt, por portugezi mund të jetë vendimtar në betejën e Ligës së Kampionëve.

“Cristiano luajti shumë ndeshje këtë vit dhe shënoi shumë. Sot, ne do të vendosim se çfarë të bëjmë”.

“Nesër është një ndeshje delikate dhe shpresoj t’i kem të gjithë në dispozicion. Synimi ynë është të provojmë se meritojmë Ligën e Kampionëve, dhe ne mund ta bëjmë atë vetëm me rezultate”.

“Ne ishim të zhgënjyer pas disfatës ndaj Milanit, por objektivi ynë nuk ndryshon. Ne kemi për detyrë të besojmë në të”.

“Unë gjithmonë kam kërkuar që të kem zjarrin që digjet brenda dhe kjo ka ndodhur shpesh”.

Pirlo theksoi se skuadra ka luftuar me dëmtime dhe COVID këtë sezon.

“Në muajt e fundit, formacioni shpesh ka ndryshuar. Por kjo është për shkak të shumë arsyeve, duke përfshirë lëndimet dhe COVID-19”.

“Ne kemi pranuar të gjitha rrethanat. Nuk kam ndonjë frikë, mendoj vetëm për të mirën e Juventusit, e cila vjen para së gjithash, përpara lojtarëve dhe trajnerëve”.

Trajneri konfirmoi se dyshja braziliane Danilo dhe Arthur Melo do të jenë në dispozicion kundër Sassuolo.

“Edhe Danilo edhe Arthur Melo janë mirë, nesër mund të fillojnë. Ne pranuam shumë gola për shkak të neglizhencës kolektive”.

“Nesër kërkohet një provë kolektive e krenarisë, pavarësisht se kush do të luajë. Ne duhet ta nderojmë këtë fanellë, nuk mund të përballojmë shfaqje si ajo e së dielës. ”

“Ka shumë energji në mua dhe ne. Ne jemi të zemëruar. Ne kemi një detyrë të besojmë në të, sepse ne jemi Juventus dhe nuk mund të japim dorëheqjen në këtë pozitë”

“Detyra ime është t’i bëj lojtarët që kam në dispozicion të performojnë në mënyrën më të mirë, bazuar në karakteristikat e tyre”, përfundoi ai.


Shtuar 11.05.2021 13:17