Si në gjendje lufte, rrugët e Londrës tregojnë qartë dëshpërimin anglez (FOTO LAJM)

Futbolli nuk u kthye në shtëpi.

Tifozët e Anglisë mbeten me zemra të thyera të dielën mbrëma pasi Italia fitoi finalen e Euro 2020 në Wembley, duke thyer ëndrrat e tifozëve të Tre Luanëve të cilët ishin ndjerë të sigurt se ishte koha e tyre.

 

 

Humbja kishte goditur rëndë tifozët e Anglisë, ku pas skenave në fillim të ndeshjes, kishin shkatërruar gjithçka edhe pas saj.

Një pikturë murale kushtuar Marcus Rashford u vandalizua më pak se një orë pas humbjes së Anglisë në finalen e Euro 2020.

Rrugët e kryeqytetit anglez në orët e para të mëngjesit ishin sikur të kishte ndodhur ndonjë luftë dhe jo një ndeshje futbolli.

Rrëmuja e shkaktuar nga tifozët duke gjuajtur në tokë gjithçka iu kishte dalë para.

Dëme të mëdha po konsiderohen se janë shkaktuar edhe në stadium dhe rreth tij, ku shihen rrethojat që janë dëmtuar tej mase nga tifozët.

Gjithashtu ka pasur abuzime raciste ndaj futbollistëve që humbën penalltitë.

Shoqata e Futbollit dhe Qeveria kanë dënuar abuzimin racist të drejtuar lojtarëve pas humbjes zemërthyer të Tre Luanëve në finalen e Euro 2020 ndaj Italisë.

 

Shtuar 12.07.2021 09:52