Shpallet fajtori për vdekjen e Emiliano Sala

Ngjarja e rëndë e ndodhur dy vite më parë ku në një aksident ajror humbi jetë futbollisti argjentinas, Emiliano Sala dhe piloti i tij, tanimë ka një fajtor.

Ai është 66 vjeçari, David Henderson i cili pranoi se kishte lejuar këtë udhëtimin pa leje ose autorizim të vlefshëm.

Avioni i 28 vjeçarit, Sala dhe pilotit David Ibbotson, 59 vjeç u rrëzua në very të Guernsey në janar të vitit 2019. Trupi i futbollistit u gjet pas dy javësh kërkime, ndërsa ai i pilotit nuk u gjet kurrë. /albeu.com


Shtuar 18.10.2021 17:03