San Siro i ri, kryebashkiaku i Milanos: Nuk kemi më pasiguri të mëdha

Për rezolutën për dekretimin e interesit publik për projektin e stadiumit të ri San Siro, Këshilli Bashkiak po “punon” dhe miratimi “nëse nuk është nesër, të premten e ardhshme”.

Këtë e ka shpjeguar kryebashkiaku i Milanos, Beppe Sala , në margjinat e festimeve të 4 nëntorit: “Besoj se në këtë pikë, për aq sa është formuluar çështja, nuk kemi më paqartësi të mëdha ”, tha ai.
Vendimi i interesit publik: “Mendoj se duhet shpjeguar mirë, edhe qytetarëve dhe gjithë botës së politikës. Mendoj se rrugën që e nisëm dy vjet më parë, kemi bërë hapa të mëdhenj dhe për mendimin tim fakti i duke qenë në gjendje të rikthejë respektin ndaj skuadrave.

Sa i përket marrëveshjes së arritur me drejtuesit e Milanit dhe Interit, nuk do të flisja për sukses sepse është e qartë që nuk është një përballje mes atyre që janë më të fortë, por është një përmbledhje e interesave të skuadrave me rregullat e Pra – theksoi Sala – e konsideroj marrëveshjen e bërë shumë të mirë dhe për këtë arsye nuk kam paqartësi, por duhet shpjeguar mirë qytetarëve se çfarë do të jetë San Siro, e zonës, sa e gjelbër do të mbetet”.
Për faktin se pronësia e skuadrave në vitin 2027 mund të mos jetë e njëjtë, Sala tha:

“Është një problem që shqetëson futbollin modern dhe të gjitha klubet e mëdha. Pika vendimtare është ambicia e shprehur nga Milani dhe Interi për të qenë ende pjesë. te majave europiane dhe nga ky pikpamje konsiderata e tyre eshte se stadiumi eshte i domosdoshem.Kam ardhur ne perfundim pas shume reflektimeve qe per ta stadiumi eshte tema dhe nese nuk do ta lejonim ne San Siro sigurisht qe do te shkonin ne një pjesë tjetër. Për ta stadiumi është prioritet”. /albeu.com


Shtuar 4.11.2021 14:27