Rudiger i kërkon Florentino Perez të shesë mbrojtësin, gjermani nuk dëshiron “luftë egosh” në ekip

Qendërmbrojtësi i Real Madridit, Antonio Rudiger thuhet se ka kërkuar transferimin e mbrojtësit të majtë Miguel Gutierrez për të shmangur një ‘luftë egosh’ me mbrojtësin David Alaba.

Duke i dhënë fund një periudhe të frytshme pesëvjeçare në Chelsea, Rudiger iu bashkua “Los Blancos” në një transferim të lirë në fillim të këtij muaji. 29-vjeçari, i cili ndihmoi “Blutë” të ngrinin UEFA Champions League në 2021, nënshkroi një kontratë katërvjeçare në Santiago Bernabeu. Lojtari gjerman, i cili kryesisht ushtron profesionin e tij si qendërmbrojtës i majtë, do të veshë fanellën me numrin 22 në klubin e tij të ri.

Me lojtarë si Eder Militao dhe Nacho Fernandez që zëvendësojnë në qendërmbrojtësin e djathtë, Rudiger do të shpresojë të krijojë një partneritet të fortë mbrojtës në Real Madrid. Ndërkohë, Alaba pritet të kthehet në mbrojtës të majtë, pozicioni i tij natyral si për ish-klubin e tij Bayern Munich dhe Austrinë.

Për shkak të një ndryshimi të mundshëm në pozicionin e Alaba-s, Ferland Mendy pritet të bjerë poshtë renditjes. E ardhmja e të diplomuarit në akademi Gutierrez në klub do të jetë gjithashtu e paqartë.

Sipas “El Nacional”, Rudiger i ka thënë presidentit të klubit Florentino Perez që të shesë mbrojtësin e majtë 20-vjeçar për të ulur konkurrencën për të dhe Alaba. Ish-mbrojtësi i Romës me sa duket dëshiron të shmangë një luftë të papritur egosh brenda dhomës së zhveshjes së klubit.

Gutierrez, i cili ka qenë në klub që nga viti 2011, luajti në katër ndeshje sezonin e kaluar dhe grumbulloi 327 minuta në total. Para kësaj, ai bëri gjashtë paraqitje gjatë sezonit 2020-21./ h.ll/albeu.com