Rikthimi i Ronaldos në “Old Trafford”, flet më në fund Ferguson

Legjenda e “Djajve të Kuq” mësohet se ka luajtur një rol kyç për transferimin e CR7, pasi portugezi ishte shumë pranë kalimit te rivalët e Man City.

Ferguson ishte në tribunat e “Old Trafford” për të parë debutimin e Cristianos ndaj Newcastle ku shënoi edhe dy gola.

“Eshtë fantastike,” tha Ferguson për ‘UTD Podcast’. “E keni parë atë të shtunë se ishte sikur Cezari të hynte në Romë pas fitores.” Unë erdha, pashë, fitova”. Ishte fantastike.

“Dua të them, për këdo që është tifoz i United, ne mund të kishim një milion njerëz atje, pa dyshim, pasi kishte aq shumë jashtë, qindra jashtë. Kur ai ishte këtu si fëmijë, procesi i tij mësimor ishte shumë, shumë i shpejtë.

“Shumë njerëz thanë se ai ishte një njeri i rëndomtë dhe kishte një magji të vogël për këtë, por, pas kësaj, ai po sulmonte mbrojtësit dhe gjithçka që i nevojitej ishte një shtytje përpara. Ai do të sulmonte me shpejtësi të pabesueshme. Unë mendoj se njohuritë e tij të lojës rriteshin në vazhdimësi – mendoj se ai ka lindur me dëshirë. Ai sakrifikoi veten për të qenë më i miri.”

Ferguson tha se ëndrra e Ronaldos për të luajtur për Real Madrid do të thoshte se ai nuk i qëndronte në rrugën e tij kur gjigantët spanjollë i telefonuan në 2009.

“Unë nuk isha kundër kësaj, gjashtë vjet ishin të mrekullueshme për një djalë nga Madeira”, tha ai.

“Unë mendoj se ne bëmë mirë në atë mënyrë dhe kjo më dha një shans për të marrë një zëvendësues. Ne morëm Antonio Valencia dhe ai ishte fantastik kështu që ne ishim shumë me fat në atë mënyrë.

“E dija . Absolutisht. E dija këtë. Kur ai arriti në atë lloj platforme në Real Madrid. Për të qenë të drejtë me Realin, ata janë një klub që ka prodhuar lojtarë të klasit botëror për vite dhe vite dhe fitoi kupën evropiane kaq shumë herë, 13 apo diçka tjetër. Ju duhet t’u jepni atyre merita – është një platformë ku çdo lojtar i madh do të donte të shkonte”, përfundoi legjenda e “djajve”. /albeu.com/


Shtuar 27.09.2021 10:11