Renditen dhjetë mbrojtësit e djathtë më të mirë në botë (FOTO LAJM)

Tifozët kanë mundësinë që të shikojnë lojtarët më të mirë në botë që performojnë javë pas jave, me pothuajse të gjithë që vijnë nga pesë ligat më të mira të Evropës. Një nga pozicionet në futbollin botëror që papritmas është bërë përsëri i i rëndësishëm në futboll, është pozita e mbrojtësit të djathtë.

Siç ka thënë Jamie Carragher dikur: “Askush nuk dëshiron të jetë një Gary Neville”. Apo ata duan? Kontributi i një mbrojtësi të djathtë në fushë ka ndryshuar jashtëzakonisht, jo vetëm një mbrojtës i thjeshtë, mbrojtësit qendror nga të dy anët mund të kontribuojnë jashtëzakonisht në ekuilibrin dhe performancën e një ekipi”.

Tani janë shikuar një numër statistikash nga sezoni i kaluar për të përcaktuar renditjen e më poshtme, si dhe kontributin e përgjithshëm të një lojtari në lojë. Pra, kush futet në top dhjetëshe?

Të gjitha statistikat vijnë nga WhoScored.com dhe cilësohen si të sakta që nga data e publikimit:

10) Reece James, Chelsea / Angli

Statistikat e sezonit 2020/21:

25 paraqitje

1 gol

2 asistime

1.4 spastrime për lojë

1.2 pasime kyçe për lojë

Reece James scored Chelsea's equaliser. (Image Credit: PA)

9) Kyle Walker, Man City / Angli

Statistikat e sezonit 2020/21:

22 paraqitje

1 gol

1 asist

1.2 spastrime për lojë

0,3 pasime kyçe për lojë

Image: PA

8) Sergino Dest, Barcelona / ShBA

Statistikat e sezonit 2020/21:

23 paraqitje

2 gola

1 asist

0,6 spastrime për lojë

0,8 rikuperime për lojë

Sergino Dest (Credit: PA)

7) Juan Cuadrado, Juventus / Kolumbi

Statistikat e sezonit 2020/21:

26 paraqitje

2 gola

10 asistime

0,5 shanse të krijuara për lojë

2.4 pasime kyçe për lojë

Credit: PA

6) Fabien Centonze, Metz / Francë

Statistikat e sezonit 2020/21:

36 paraqitje

1 gol

0 asistime

3.1 shanse të krijuara për lojë

0,6 pasime kyçe për lojë

Fabien Centonze (Credit: PA)

5) Kieran Trippier, Atletico Madrid / Angli

Statistikat e sezonit 2020/21:

28 paraqitje

0 gola

6 asistime

1.5 shanse të krijuara për lojë

1.4 pasime kryesore për lojë

Kieran Trippier (Credit: PA)

4) Léo Dubois, Olympique Lyonnais / Francë

Statistikat e sezonit 2020/21:

35 paraqitje

2 gola

4 asistime

1.3 shanse të krijuara për lojë

1.7 pasime kyçe për lojë

Léo Dubois

3) Achraf Hakimi, Inter Milan / Marok

Statistikat e sezonit 2020/21:

29 paraqitje

7 gola

8 asistime

0,4 shanse të krijuara për lojë

1.0 kalime kyçe për lojë

Achraf Hakimi

2) Trent Alexander-Arnold, Liverpool / Angli

Statistikat e sezonit 2020/21:

34 paraqitje

2 gola

7 asistime

1.2 spastrime për lojë

2.0 pasime kyçe për lojë

Trent Alexander-Arnold (Credit: PA)

1) Joao Cancelo, Man City / Portugali

Statistikat e sezonit 2020/21:

27 paraqitje

2 gola

3 asistime

0,9 shanse të krijuara për lojë

1.6 pasime kryesore për lojë.


Shtuar 5.07.2021 23:35