Real Madridi fton legjendën e Bayernit në ndeshjen e Ligës së Kampionëve, pasi Bavarezët e përbuzën ish-yllin e tyre

Gjiganti spanjoll, Real Madrid ka ftuar një legjendë të Bayern Munichut në ndeshjen e tyre në Ligën e Kampionëve pas shkarkimit të tij nga klubi gjerman.

Reali pret Bayernin sonte (e mërkurë) në ndeshjen e dytë gjysmëfinale për një vend në finalen e Ligës së Kampionëve të këtij sezoni.

Fituesi do të takohet me Borussia Dortmundin, i cili mundi Paris Saint-Germain 2-0 në total – me gjigantët francezë të tallur egërsisht në mediat sociale pas eliminimit të tyre.

Los Blancos dhe Bavarezët luajtën një barazim emocionues 2-2 në ndeshjen e tyre të parë gjysmëfinale në Allianz Arena javën e kaluar.

Ata do të rinovojnë armiqësitë sonte në Bernabeu për një vend në shfaqjen finale të muajit të ardhshëm në Wembley.

Dhe përpara dy gjigantëve evropianë, skuadra e La Ligës ka ftuar për ta shikuar lojën ikonën e Bayernit, Oliver Kahn.

Sipas gazetës gjermane BILD, klubi i Bundesligës nuk arriti të ftojë ish-portierin e tyre në ndeshjen e sotme dhe pse shijoi një periudhë legjendare te Bayern, duke bërë mbi 600 paraqitje.

Ai fitoi tetë tituj mbresëlënës të Bundesligës dhe Ligës e Kampionëve gjatë periudhës së tij 14-vjeçare në klubin bavarez.

Pas qëndrimit të tij në Bayern, Kahn iu bashkua bordit të klubit si drejtor i tyre. Por, ai u pushua nga detyra vitin e kaluar së bashku me bashkëlojtarin e dikurshëm Hasan Salihamidzic.

Ai u zëvendësua nga Jan-Christian Dreesen pas një vendimi të marrë nga bordi mbikëqyrës i klubit.

Kahn u shkarkua menjëherë pas triumfit të Bayernit në Bundesligë sezonin e kaluar.

54-vjeçari do të shikojë skuadrën e tij të vjetër në veprim pas ftesës së Realit. /Telegrafi/


Shtuar 8.05.2024 16:26