Pse Superkupa e Spanjës mbahet jashtë Spanjës

Pse mbahet Supercopa de Espana në Arabinë Saudite? Shpjegohet

Supercopa de Espana është një kompeticion klubesh në Spanjë që vë kundër njëri-tjetrit klubet vendase më të suksesshme në Spanjë.

Formati i kompeticionit është i thjeshtë me katër skuadra të ndryshme që marrin pjesë nga Spanja me një fitues që zgjidhet në fund të tre ndeshjeve. Por Supercopa de Espana luhet shpesh jashtë Spanjës, gjë që i ka lënë shikuesit të pyesin pse? GOAL ju sjell të gjitha informacionet rreth kompeticionit dhe pse luhet jashtë Spanjës.

Pse Superkupa e Spanjës luhet jashtë Spanjës?
Në fushatën 2019/20, Federata Spanjolle vendosi ta zhvendosë trofeun në Lindjen e Mesme për të fituar tërheqje globale dhe gjithashtu për të fituar para nga qeveria e Arabisë Saudite. Me Arabinë Saudite që po fiton popullaritet masiv në këtë sport me lojtarët që lëvizin në ligën e tyre dhe vendi duke marrë të drejtat e organizimit të Klubit Botëror FIFA 2022, Federata Spanjolle donte të përfitonte nga rritja ikonë.

Qeveria i kishte paguar gjithashtu FA spanjolle një shumë prej 30 milionë euro për çdo edicion të turneut që do të mbahet në Lindjen e Mesme.

Superkupa e Spanjës në vende të tjera?
Supercopa de Espana nuk është një turne alienësh që sapo është mbajtur në Spanjë me liga të tjera evropiane që po presin liga të ngjashme. Edhe pse gara spanjolle është e vetmja kupë në të cilën marrin pjesë më shumë se dy ekipe dhe zhvillohen më shumë se një lojë.

Community Shield në Angli ku fituesit e Premier League të sezonit të kaluar kryqëzojnë shpatat me fituesin e FA Cup ose DFL Superkupa në Gjermani ku kampioni në fuqi i Bundesligës përballet me fituesin në fuqi të DFB Pokal janë shembujt kryesorë të një turneu të ngjashëm. /AlbEu.com/


Shtuar 9.01.2024 16:42