Pse Cristiano Ronaldo gjithmonë futet në një fushë futbolli me këmbën e djathtë

Më në fund është zbuluar arsyeja e një prej zakoneve supersticioze të Cristiano Ronaldos, të cilën jo shumë fansa do ta kenë vënë re.

Sulmuesi i Al-Nassr nuk ka treguar asnjë shenjë të vërtetë ngadalësimi që nga transferimi i tij në Arabinë Saudite, pasi ai shënoi më shumë gola nga kushdo në futbollin botëror me 54 gola në 59 ndeshje për klubin dhe vendin.

Ronaldo njihet mirë si një nga atletët më të përkushtuar në histori, me tregimet e anësorit portugez duke bërë orë të tëra stërvitje shtesë në Carrington gjatë viteve të tij si futbollist i ri duke praktikuar aftësitë me peshat e kyçit të këmbës.

Kapiteni portugez njihet gjithashtu se i lyen thonjtë e këmbëve të zeza për të luftuar kundër infeksioneve të mundshme.

Një zakon i ‘CR7’ që tifozët mund të mos e kenë vënë re gjatë viteve është se si ai hyn në fushë në çdo lojë.

Pa harruar në asnjë ndeshje, Ronaldo gjithmonë do të sigurohet që së pari të shkelë me këmbën e djathtë në fushë, për shkak të një tradite të gjatë portugeze.

Kjo sepse në kulturën portugeze ekziston një thënie e “entra com a direita”, që do të thotë hyr me të djathtën.

Ndërsa kjo është po aq një shenjë respekti për rrënjët e tij sa një bestytni, është interesante të shohësh atletë të nivelit të lartë të adoptojnë këto lloj zakonesh.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë ka edhe disa zakone të tjera më të dukshme që nuk lidhen me performancën e tij fizike. Për shembull, shumë tifozë do ta kenë vënë re Ronaldon duke bërë gjithmonë të njëjtën gjë gjatë fotove të ekipit.

Që daton edhe para lëvizjes së tij të parë në Ligën Premier, Ronaldo do të qëndrojë gjithmonë në majë të gishtave gjatë çdo fotoje para ndeshjes, në mënyrë që të duket më i gjatë.

Qëndrimi ikonik i 39-vjeçarit nga gjuajtja e lirë është gjithashtu diçka tepër unike për lojën e tij. /Telegrafi/


Shtuar 14.05.2024 22:21