Presidenti i FIFA-s, Infantino për mbretëreshën Elizabeth: Ajo ka mbështetur futbollin gjatë gjithë jetës

Ngushëllimet për ndarjen nga jeta të mbretëreshës Elizabeth II i bashklohet edhe kreu i FIFA-s.

Kështu presidenti, Gianni Infantino, shprehet kështu në një mesazh: “Vdekja e madhërisë së saj, mbretëreshës Elizabeth është një humbje e madhe për futbollin, për shoqërinë tonë dhe për të gjithë botën. Për sportin tonë, mbretëresha ishte e pranishme në momentin më krenar të futbollit tonë. Anglia, kur ajo ia dorëzoi trofeun Jules Rimet Bobby Moore pasi fitoi Kupën e Botës 1966 në shtëpi, dhe mbështetja e saj për futbollin zgjati një jetë.

Komuniteti ynë i futbollit humbet një lider global që angazhoi dhe inkurajoi të gjithë që takoi dhe, në emër të futbollit në të gjithë vendin. Mendimet tona shkojnë te familja mbretërore në këtë moment të vështirë”, është shprehur Infantino./ h.ll/albeu.com


Shtuar 9.09.2022 09:13