Premier Liga planifikon dy ndryshime të mëdha për sezonin e ardhshëm, përpara votimit për të hequr VAR-in

Liga Premier thuhet se mund të prezantojë dy ndryshime të mëdha rregullash që lidhen me gjyqtarët, përpara votimit për të ardhmen e VAR-in.

VAR-i u soll për herë të parë në fillimin e sezonit 19/20 në Ligën Premier. Që atëherë, teknologjia ka qenë një nga pikat kryesore të bisedës pasi lojtarët, menaxherët dhe tifozët kanë shprehur të gjithë zhgënjimet e tyre në lidhje të.

Këtë sezon, VAR-i ishte në qendër të vëmendjes në shumë raste, duke përfshirë një gabim të madh kur yllit të Liverpoolit, Luis Diaz, iu mohua një gol pasi u anulua gabimisht për pozicion jashtë loje.

Të mërkurën, u raportua se klubet e Ligës Premier do të votojnë një plan për të hequr VAR-in nga fillimi i sezonit të ardhshëm.

Tani, është pretenduar se drejtuesit e Ligës Premier mund të sjellin dy ndryshime të mëdha për gjyqtarët, për të ardhmen e afërt.

Sipas Daily Mail, Liga Premier do të “mbështesë një prezantim të shpejtë të komunikimit të VAR-it në stadium, mes presionit nga klubet për të përmirësuar standardin e gjykimit”.

Përveç kësaj, thuhet se një numër i klubeve të Ligës Premier besojnë se do të zgjerohet grupi i gjyqtarëve në mënyrë që të lejojë disa nga gjyqtarët më të mirë evropianë të marrin përgjegjësinë për ndeshjet në Angli.

Liga Premier do të prezantojë gjithashtu pozitën jashtë loje gjysmë automatike në një moment sezonin e ardhshëm, gjë që ka të ngjarë të zvogëlojë humbjen e kohës për vendime të shpejta. /Telegrafi/


Shtuar 17.05.2024 16:22