“Prej meje shqiptarët po ndjekin kampionatin hungarez”, Uzuni: I mbështes në maksimum në Euro 2020

Myrto Uzuni ka arritur të bëjë për vete tifozët e Ferencvaroshit që me sezonin e tij të parë në Hungari. Sulmuesi shqiptar ka mbyllur një sezon mjaft të suksesshëm si në aspektin ekipor ashtu edhe në atë individual. Për këtë arsye tifozët e kanë përzgjedhur edhe si lojtarin e sezonit, një vlerësim ky që do të thotë shumë për talentin kuqezi. Uzuni ka dhënë së fundmi një intervistë për faqen zyrtare të klubit të tij, ku flet më tepër rreth sezonit të sapombyllur dhe objektivat e atij që do të vijë, takimi me Kryeministrin Rama dhe Kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, si dhe për kampionatin Europian që nis ditën e nesërme, ku do të jetë një tifoz i Hungarisë.

Dëmtimi dhe objektivat për sezonin e ardhshëm

“Për fat të keq, pjesa tjetër nuk doli saktësisht siç e planifikova, pasi pata një dëmtim të vogël para fundit të sezonit. Kishte një frakturë në dy gishtat e mi, kështu që pas gjashtë javësh isha në gjendje të bëja një stërvitje të plotë tani. Më duhet ende pak kohë për të arritur veten, por e di që së shpejti do të jem ai i vjetri përsëri. Fatkeqësisht, për shkak të dëmtimit tim, unë gjithashtu nuk isha në gjendje të përfaqësoja ekipin tim kombëtar. Edhe gjatë pushimit tim, vetëm futbolli më erdhi në mendje. U përpoqa të siguroja veten se kishim mbyllur një sezon të gjatë, por të suksesshëm, plus që ishim në gjendje të garonim në Champions League gjatë vjeshtës. Jam i kënaqur që jam këtu përsëri tani dhe mund të fillojmë të punojmë. Unë u ktheva në klub me të njëjtin qëllim si kur erdha këtu vitin e kaluar, që do të thotë se do të doja të fitoja përsëri kampionatin”.

Takimi me Ramën dhe Veliajn:

“Ishte një nder i madh për mua të takoja njerëz kaq të mëdhenj, pasi askush nuk mund të takojë udhëheqës të tillë të nivelit të lartë politik çdo ditë. Isha shumë i lumtur që kjo gjë m’u dha dhe i detyrohem të gjitha futbollit. Ata më përgëzuan për arritjet e mia në Fradi dhe e mirëpritën fanellën si dhuratë”.

Interesimi i shqiptarëve për futbollin hungarez:

“Që kur luaj në Hungari, shumë nga bashkatdhetarët e mi kanë filluar të ndjekin kampionatin hungarez. Gjithnjë e më shumë njerëz janë të interesuar për elitën e Hungarisë, duke menduar se cila skuadër është më e mira, dhe të lumtur me suksesin tim”.

Shpallja si lojtari më i mirë i sezonit:

“Iu detyrohem të gjithëve një falënderim të madh, mbështetja nga tifozët e klubit është e mirë. Për mua, ato janë motivi kryesor, sepse nëse tifozët tanë janë të kënaqur me mua, kjo do të thotë që po e bëj mirë punën time. Kjo, sigurisht, do të më japë një hov të madh edhe për sezonin e ardhshëm. Jam shumë i lumtur, përsëri shumë faleminderit”.

Mbështetja për Hungarinë:

“Edhe pse Shqipëria nuk arriti në turneun aktual, Hungaria e bëri dhe kjo është arsyeja pse unë jam po aq i lumtur. Kështu që, pasi Shqipëria nuk është atje në turne, unë do të mbështes hungarezët në maksimum, pasi aktualisht jetoj në këtë vend, luaj këtu, jeta ime e përditshme po zhvillohet aktualisht në Hungari. Mund të themi se kjo është shtëpia ime e dytë. Përveç kësaj, shumë nga lojtarët tanë janë në ekipin kombëtar hungarez, shpresoj se ata do të paraqiten mirë, unë do t’i mbështes ata, sepse ne jemi një familje”.

Shanset e Hungarisë në Euro2020:

“Mendoj se gjithçka mund të ndodhë në futboll. Hungarezët u vendosën në grupin më të vështirë të mundshëm. Më të mirët në botë luajnë si kundërshtarët e tyre, por unë mendoj se hungarezët mund të kompensojnë diferencat individuale me mentalitetin e tyre”, ka thënë Myrto Uzuni.


Shtuar 10.06.2021 21:17