Pothuajse zyrtare, Donnarumma bëhet me ekip të ri, rregullorja nuk i lejon numrin “99” (FOTO LAJM)

Gigio Donnarumma mund të quhet lojtari më i ri i PSG. Ai do të fitojë plot 12 milion euro në sezon për 5 vitet e ardhshme, por do t’i duhet të thotë lamtumirë  numrit 99, shkruan Albeu.com.

Në Ligue 1, në fakt, rregullorja flet qartë: në nenin 576, kushtuar emrave dhe numrave të fanellave, ne lexojmë se “numrat imagjinarë janë të ndaluar (shembull: 45 ose 82)” dhe shton, pikërisht në çështjen e mbrojtësve ekstremë, se “numrat 1, 16 dhe 30 janë të rezervuara ekskluzivisht dhe detyrimisht për portierët.

Si mjet i fundit është e mundur të caktohet numri 40”. Norma që tashmë e kishte detyruar Balotellin të shkonte nga 45 te 9 gjatë kohës kur luante me Nice.

Ndërkohë,  te PSG ai do të duhet të luftojë për një vend titullaru me Navas i cili mban numrin 1 dhe Sergio Rico i cili ka 16.

Një përjashtim për ta parë përsëri me 99 është pothuajse e pamundur. /albeu.com/


Shtuar 8.06.2021 17:23