Platini i ashpër: Mos krahasoni avokatin me Agnellin, ai e ka mendjen vetëm te paratë

Ish-legjenda e Juventusit, Michel Platini bëri një përmbledhje të lajmeve të futbollit europian pa u kursyer me fjalët në një intervistë me L’Equipe dhe Tuttosport:

“Sjellja e Agnelli-t nuk më ka surprizuar. Ai ka qenë gjithmonë një person që dëshiron të përmirësojë Juven nga pikëpamja ekonomike, por nuk mund të bësh gjithçka duke menduar vetëm për paratë. Përndryshe duhet të sponsorizosh rrjetet e qëllimeve dhe të ngjitësh reklama në gazeta dhe në zonën e shtypit.

Avokati gjithmonë thoshte se futbolli u përkiste tifozëve dhe mediave. Unë i përgjigjesha se ishin edhe lojtarët, dhe ai: ‘Kjo është ajo që mendon!’. Por ai i donte shumë lojtarët.”

SUPERLIGA – “Kur në fillim të presidencës sime te UEFA më duhej të përballesha me të njëjtin lloj problemi, u takova me drejtuesit për t’i bindur ata se kompeticionet tona ishin më të mirat. Ne biseduam në interes të futbollit, të lojtarëve dhe tifozëve, jo vetëm për të drejtat e biznesit ose televizionit.

Nuk kishte asnjë Ceferin që argumenton me Agnelli-n … Superliga u shemb menjëherë sepse udhëheqësit bënë një komunikim të shëmtuar, mediat ishin kundër tyre dhe mbështetësit, veçanërisht britanikët, ishin të frikshëm si zakonisht. Guardiola ishte fantastik si gjithmonë, por edhe trajnerët e tjerë ishin shumë të mirë.”

CEFERIN – “Unë nuk kam asnjë lidhje me të. Ai është një nga ata politikanë që nuk kanë luajtur futboll dhe po jetojnë momentin e tyre të lavdisë. Nëse lojtarët e vjetër si unë do të ishin afër njerëzve si ai, ata nuk do të ekzistonin më.

Unë konstatoj se ai e trajtoi krizën e SuperLigës në mënyrë të gabuar. Heqja e emrave të mëdhenj për të krijuar kompeticionin e tyre është i vetmi rrezik i përsëritur që UEFA duhet të menaxhojë.

Pra, është më mirë të parashikosh më shumë sesa të përballesh me një arritje të kryer dhe t’i trajtosh drejtuesit si “frikacakë”, “gjarpërinj” ose “akrepa” siç bëri Ceferin. Është qesharake.”


Shtuar 29.05.2021 22:06