Neymar dëshiron të përfaqësojë Brazilin në Lojërat Olimpike të Tokios

Trajner i ekipit të futbollit olimpik brazilianin për meshkuj, Andre Jardine , ka konfirmuar se Neymar dëshiron të përfaqësojë vendin e tij në Tokio Lojrave këtë verë.

“Me synimin për të pasur ekipin më të fortë për Lojërat Olimpike, të kesh një lojtar si Neymar është në përputhje me atë dhe me qëllimin që ne i kemi vënë vetes, dhe ai dëshiron ta bëjë këtë,” tha Jardine në një konferencë shtypi.

Jardine pranoi që të kesh Neymar në ekipin e tij në Lojërat Olimpike do të ishte “një ëndërr” por pranoi se prania e tij në anën U23 është një “çështje e ndjeshme” që “po trajtohet drejtpërdrejt” nga presidenti i Konfederatës Braziliane të Futbollit (CBF) ), Rogerio Caboclo .

“Besoj se së shpejti do të kemi një përgjigje mbi këtë temë,” tha ai.

Neymar tashmë ka fituar të artën në Lojërat Olimpike, në Rio de Janeiro në 2016, e cila ishte gjithashtu medalja e parë e tillë për seksionin brazilian për burra.

Çështja nëse Neymar do të luajë për Brazilin në Copa America këtë verë është gjithashtu e pazgjidhur.

Trajneri i ekipit kombëtar të të moshuarve, Tite , nuk ka dhënë asnjë tregues nëse Neymar përfundimisht do të jetë në mesin e atyre që do të thirren për turneun që do të mbahet në Kolumbi dhe Argjentinë.

Ajo që është konfirmuar është prania e Neymar në skuadrën e Brazilit për kualifikimet e tyre të ardhshme të Kupës së Botës kundër Ekuadorit (5 qershor) dhe Paraguait (9 qershor).


Shtuar 17.05.2021 15:54

Tags: ,