Ndërron jetë legjenda e NBA dhe aktivisti i të drejtave civile, Bill Russell

Legjenda e NBA, aktivisti i të drejtave civile dhe “Hall of Fame” Bill Russell vdiq në moshën 88-vjeçare.

Familja e Russell njoftoi vdekjen e tij në një deklaratë zyrtare nga llogaria e tij e verifikuar.

“Bill Russell, fituesi më pjellor në historinë e sportit amerikan, ndërroi jetë sot i qetë në moshën 88-vjeçare, me gruan e tij, Jeannine, pranë tij”, thuhet në deklaratë.

Russell fitoi dy kampionate shtetërore të shkollave të mesme, dy kampionate NCAA, një medalje ari olimpike dhe 11 kampionate NBA. Bill Russell ishte trajneri i parë me ngjyrë në të gjithë Shtetet e Bashkuara, nga të gjitha ekipet sportive që fitoi një kampionat. Russell e përfundoi mandatin e tij si trajner me dy kampionate NBA dhe ishte një lojtar i lavdishëm i NBA-së.

Që nga viti 2009, MVP i finaleve të NBA quhet çmimi më i vlefshëm i finaleve të NBA Bill Russell. Ai ishte gjithashtu një nga basketbollistët më të shquar të këtij sporti.

Megjithatë, ai la një trashëgimi të barazisë. Russell luftoi për minoritetet jo vetëm në sportet profesionale, por në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 2010, Russell mori Medaljen Presidenciale të Nderit për dekadat e tij të luftës për barazi.

“Ndoshta do të rijetoni një ose dy nga momentet e arta që ai na dhuroi, ose do të kujtoni të qeshurën e tij dalluese teksa kënaqej duke shpjeguar historinë e vërtetë pas asaj se si rrodhën ato momente.

Dhe ne shpresojmë që secili prej nesh të gjejë një mënyrë të re për të vepruar ose flisni me përkushtimin e pakompromis, dinjitoz dhe gjithmonë konstruktiv të Bill-it ndaj parimeve. Kjo do të ishte një fitore e fundit dhe e qëndrueshme për numrin tonë të dashur #6.” përfundon deklarata./ h.ll/albeu.com