Modric rezulton negativ nga testi i fundit, por a do të luaj ndaj Cadiz?

Pas testimit negativ për COVID-19 pas një testi të dytë PCR, Luka Modric tani është në pritje të një vendimi nga LaLiga dhe Komuniteti i Madridit për të parë nëse ai do të jetë në gjendje të luajë për Real Madrid kundër Cadiz të dielën.

Thënë kështu, rregullat nga LaLiga dhe Komuniteti i Madridit janë pak konfuze. Rregullat e La Liga-s thonë se nëse një lojtar rezulton pozitiv, ai duhet të qëndrojë i izoluar për 10 ditë.

Ndërkohë Komuniteti i Madridit ka vendosur që çdo person i vaksinuar që rezulton pozitiv mund t’i bashkohet ekipit të tyre sapo testi të ndryshojë në negativ.

Duke qenë se Modric është vaksinuar, ai teorikisht mund të luajë kundër Cadiz të dielën.

Rregulla të ndryshme në Bilbao

Megjithatë, ndeshja kundër Athletic Club të mërkurën në mbrëmje është një histori tjetër, pasi kjo varet nga protokollet e vendosura nga Ministria e Shëndetësisë e Qeverisë Baske.

Për momentin, protokolli është që nëse nuk rezulton pozitiv, duhet të qëndroni në izolim për të paktën 10 ditë nga fillimi i simptomave ose nga koha kur jeni testuar.

Pra, kjo hap skenarin që Modric mund të luajë kundër Cadiz në Madrid, por jo në Bilbao kundër Athletic./ h.ll/albeu.com


Shtuar 18.12.2021 09:17