Merr frymë lirisht Interi, gjen zgjidhje për financat

Bloomberg ka raportuar se Oaktree Capital do të blejë një pjesë të aksioneve të Interit.

Pronarët e Inter Suning kanë kërkuar një partner të përshtatshëm ’për të zgjidhur çështjet e tyre financiare për disa muaj.

Fondi amerikan është afër për të blerë 30 për qind të aksioneve në pronësi të LionRock Capital dhe thuhet se marrëveshja vlen 275 milionë euro.

“Ne po kalonim probleme serioze financiare, edhe nëse nuk do të ishim të vetmit në një moment kaq të vështirë”, tha nënkryetari i Interit Javier Zanetti më parë në maj.

Sipas disa raporteve në Itali, Presidenti i tyre Steven Zhang u kërkoi lojtarëve të heqin dorë nga pagat dy muaj më parë këtë muaj.

Media italiane kishte raportuar që Oaktree Capital do ta ndihmonte Suning fillimisht me një shumë parash të huazara, por Bloomberg sugjeron që fondi do të përfshihet shumë më shumë në menaxhimin e klubit.

Bloomberg raporton se përfaqësuesit e Inter, Oaktree, LionRock dhe Suning nuk pranuan të komentojnë, por bisedimet janë duke u zhvilluar.


Shtuar 19.05.2021 17:00