Mashtrim i paparë: Ish-lojtari i Barcelonës nënshkroi për Dinamon e Bukureshtit, vëllai binjak luante për të

Një ish-lojtar i Barcelonës është duke u hetuar mbi pretendimet se ai e detyroi vëllain e tij binjak të luante për klubin e tij të ri në vend të vetes.

Lojtarët që konsiderohen mjaft të mirë për të luajtur për Barcelonën në nivelin e të rinjve kanë tendencë të vazhdojnë të shijojnë karriera yjore.

Megjithatë, kjo nuk është gjithmonë kështu, e dëshmuar nga një nga gjërat më të çuditshme që kanë ndodhur ndonjëherë në futbollin profesionist.

Sipas raportimeve nga Marca dhe media në Rumani, Dinamo e Bukureshtit po heton nëse mbrojtësi i tyre Edgar Ie e detyroi vëllain e tij binjak të luante pesë ndeshje në vend të tij pa e kuptuar klubi.

30-vjeçari nënshkroi për klubin në shkurt për të ndihmuar në betejën e tyre kundër rënies nga liga e parë rumune, por tani duket se lojtari që mbërriti në të vërtetë në Bukuresht ishte vëllai i tij binjak Edelino.

Mashtrimi i dukshëm u zbulua nga gazetari Daniel Sendre, i cili raportoi se Dinamo u bë i dyshimtë kur lojtari që pretendonte se ishte Edgar Ie mund të komunikonte vetëm në portugalisht, pavarësisht se luante në Spanjë, Francë, Turqi dhe Holandë.

Reprezentuesi i Guinea-Bissau, Edgar kaloi tri vjet me Barcelonën B përpara se të luante për klube duke përfshirë Villarreal B, Lille, Trabzonspor dhe Feyenoord.

Në të kundërt, vëllai i tij Edelino e ka kaluar pothuajse të gjithë karrierën e tij duke luajtur në Portugali.

Sipas gazetarit rumun Emanuel Rosu, dyshimet u shtuan më tej kur Edgar thuhet se refuzoi t’i tregonte klubit patentën e tij të shoferit kur u pyet.

Një burim brenda Federatës Rumune të Futbollit i tha iAMsport se një test i ADN-së mund të përdoret për të zgjidhur mosmarrëveshjen.

Federata nuk ka udhëzime zyrtare për situata të tilla, por nëse mashtrimi i supozuar vërtetohet dhe nëse Dinamo ishte në dijeni të tij, atëherë klubit mund t’i zbriten tetë pikët që fitoi në pesë ndeshjet që Edelino luajti në vend të Edgar Ie.

Dinamo mund t’i shmangej sanksioneve nëse mund të dëshmojë se ishin mashtruar dhe nuk kishin dijeni për mashtrimin e dyshuar të identitetit. /Telegrafi/


Shtuar 13.05.2024 16:04