Lukaku më këmbë në tokë: Mos me krahasoni me Ronaldon

Shpesh është krahasuar me Ronaldon apo Lewandowskin, por së fundmi ylli belg ka sqaruar se krahasimi i tij me yllin portugez është i “kotë”.

Ylli i Belgjikës dhe Chelseat, Romelu Lukaku ka këmbëngulur se ai ka një rrugë të gjatë për të bërë para se të krahasohet me Cristiano Ronaldon.

Ronaldo shënoi golat e tij të 110-të dhe të 111-të ndërkombëtarë këtë javë, duke e tejklauar legjendën e Iranit, Ali Daei për golashënuesin më të mirë ndërkombëtar në nivel kombëtaresh të të gjitha kohërave nga meshkujt.

Në moshën 28 ​​-vjeçare, Lukaku ka shënuar 66 herë për Belgjikën, duke i dhënë atij një shans për të kapur përfundimisht Ronaldon. Por ylli belg thotë se çdo bisedë që e krahason atë me yllin Portugez është e parakohshme.

“Asnjëherë mos më krahasoni me Cristiano Ronaldon, kurrë,” tha Lukaku në një konferencë shtypi përpara kualifikueses së Belgjikës në Kupën e Botës kundër Republikës Çeke të dielën – një lojë në të cilën ai do të mund të paraqitet në ndeshjen e tij të 100-të.

“Cristiano Ronaldo është, për mua, një nga tre lojtarët më të mirë në historinë e futbollit,” vazhdoi ai. “Unë nuk do ta rendis atë nga i pari në të tretin, por ai është atje.

“Ajo që ai ka arritur në futboll sot për lojtarët e brezit tim është diçka e jashtëzakonshme.

“Kam pasur fatin të luaj kundër tij në Itali dhe tani që ai është kthyer në Premier Ligë, gjithçka është mirë për futbollin anglez.

“Sa për pjesën tjetër, duke krahasuar statistikat dhe të gjitha këto, është e padobishme.”

Ronaldo dhe Lukaku mund të përfshihen në të paktën në një kategori së bashku: si dy lojtarë të Premier Ligës që kanë luajtur në Itali dhe janë rikthyer sërish në Angli.

Pasi ndihmoi Interin për titullin e Serie A vitin e kaluar, Lukaku është kthyer në Chelsea në një lëvizje prej 98 milion funtash (136 milion dollarë).

Sulmuesi ka filluar tashmë dy ndeshje të Premier League për Blutë, duke shënuar në debutimin e tij kundër Arsenalit.

Ronaldo, ndërkohë, u largua nga Juventusi pas tre sezoneve për të përfunduar një kthim të bujshëm prej 23 milionë eurosh në Manchester United.


Shtuar 5.09.2021 08:41