Liverpooli pa Salah në të gjithë muajin janar

Liverpool duhet të shikojmë me shqetësim muajin janar për shkak se gjatë atij muaji fillimisht do të jetë pa lojtarin e tyre më të mirë. E kemi fjalën për egjiptianin Mohamed Salah i cili për momentin ka 11 gola në dymbëdhjetë ndeshjet që ka luajtur me të tretin aktual në Premier League dhe liderin e grupit në Champions League .

Një humbje kjo për shkak të pranisë së Egjiptit në Kupën e Afrikës që do të nisë më 9 janar dhe ku pikërisht skuadra egjiptiane nis si favorit i madh për të fituar titullin kontinental afrikan.

Një turne që nis për ekipin egjiptian më 11 janar në një duel me stil ndaj Nigerisë . Katër ditë më vonë do të zhvillohet ndeshja e dytë kundër Ghinea-Bisau dhe faza e grupeve do të përfundojë më 19 janar kundër Sudanit.

Atëherë të paktën, dhe në skenarin më të mirë për Liverpool-in , Salah nuk do të jetë në gjendje të luajë tre ndeshje në Premier League këtë janar. Konkretisht, dueli kundër Leicesterit në fund të dhjetorit dhe përballjet me Chelsea (2 janar) në Stamford Bridge dhe në Anfield kundër Brentford më 15 janar.

Në këtë periudhë ai mund të mungojë edhe në gjysmëfinalet e Kupës së Ligës të planifikuar për 3-10 janar. Për ta bërë këtë, Liverpool fillimisht duhet të fitojë ndeshjen çerekfinale kundër Leicesterit të planifikuar për 21 dhjetor.

Dhe pastaj do të kushtëzohet se sa larg shkon Salah me Egjiptin . Pasaporta e vetme për në fazën e 16 -të të Kupës së Afrikës do të thotë se sulmuesi nuk ishte gjithashtu në duelin e Premierligës mes Liverpoolit dhe Crystal Palace të planifikuar për 23 janar. Raundi i 16-të i Kupës së Afrikës është planifikuar nga ajo ditë 23-26.

Fatmirësisht për ekipin e kuq dhe siç do të ndodhë në Ligën Spanjolle, Premier league do të ndalet në fund të janarit dhe deri në fillim të shkurtit.

Kjo nënkupton që, në rast se Egjipti do të shkojë në çerekfinale, Liverpooli nuk do të preket pasi datat e kësaj ndeshje në Kupën e Afrikës janë planifikuar për 29 dhe 30 janar. Njëlloj sikur duhej të luante gjysmëfinalet (2 dhe 3 shkurt) sikur Salah më në fund përfundon duke luajtur finalen e turneut kontinental afrikan të planifikuar për 6 shkurt. /albeu.com


Shtuar 26.11.2021 10:55