Liverpooli kërkon transferimin e ‘Modricit të ardhshëm’ si nënshkrimi i parë i Arne Slot

Liverpooli thuhet se po shikon një lëvizje për një mesfushor që është krahasuar me legjendën e Real Madridit, Luka Modric.

Të dielën pasdite, Anfield i dha një lamtumirë emocionale Jurgen Klopp, teksa mandati i suksesshëm i gjermanit u mbyll me një fitore 2-0 ndaj Wolverhampton Wanderers.

Pas disa javësh spekulimesh, më në fund u konfirmua të hënën në mbrëmje se holandezi Arne Slot do të bëhet trajneri i ri i Liverpoolit më 1 qershor.

Duke parë përpara afatit kalimtar të verës, Liverpool është menduar të bëjë një lëvizje për mesfushorin e Benficas, Orkun Kokcu.

Sipas gazetës turke Fotospor, Kokcu ka tërhequr interes nga Liverpooli pasi ka punuar më parë nën Slot te Feyenoordi.

Gjatë sezonit 2023/24, Kokcu shënoi shtatë gola dhe 11 asistime në 43 ndeshje në të gjitha garat për klubin portugez.

Sipas Football Oranje, Kokcu kishte një klauzolë lirimi prej 150 milionë eurosh të futur në kontratën e tij kur u transferua te Benfica në vitin 2023.

Kokcu, 23 vjeç, më parë është krahasuar me yllin e Real Madridit dhe Kroacisë, Modric, për shkak të lojës së tij.

Ndryshe, Liverpool iu nënshtrua një riparimi të mesfushës verën e kaluar pas largimit të Jordan Henderson, Fabinho, James Milner, Alex Oxlade Chamberlain dhe Naby Keita.

Klubi i Anfield më pas solli lojtarë si Alexis Mac Allister, Dominik Szoboszlai, Wataru Endo dhe Ryan Gravenberch.

Mac Allister ka bërë përshtypje që kur iu bashkua klubit, por përforcimet e tjera të mesfushës kanë luftuar për të treguar vlerat. /Telegrafi/


Shtuar 21.05.2024 12:54