LISTA/ Këto janë 10 futbollistët me më shumë trofe në historinë e futbollit

Ylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo dhe kapiteni i Barcelonës, Lionel Messi janë në ranglistën e top 10 lojtarëve me më së shumti trofe në futboll.

 

Portugezi fillimisht fitoi Superkupën e Italisë në janar, ndërsa dje e shtoi edhe trofeun e Kupës së Italisë në kabinetin e medaljeve.

Me këtë trofe, Ronaldo vendosi rekord absolut, duke u bërë lojtari i vetëm në histori që fiton të gjithë trofetë e mundshëm në Angli, Spanjë dhe Itali.

Lista e top 10 lojtarëve më të trofeshëm në histori:

10.Xavi – 33 trofe

9.Vitor Baia – 34 trofe

8.Cristiano Ronaldo – 34 trofe

7.Gerard Pique – 35 trofe

6.Sir Kenny Dalglish – 35 trofe

5.Ryan Giggs – 36 trofe

4.Maxëell – 37 trofe

3.Andres Iniesta – 37 trofe

2.Lionel Messi – 37 trofe

1.Dani Alves – 42 trofe.


Shtuar 20.05.2021 17:58

Tags: ,