Kaos në Gjermani, klubi i njohur me shumë infektime nga virusi

Ekipi gjerman i futbollit Leipzig raportoi sot gjashtë raste të tjera pozitive me koronavirus, pas ndeshjes së tyre në Ligën e Kampionëve në Belgjikë kundër Bruges.

Mbrojtësi Willi Orban, sulmuesi Yussuf Poulsen dhe Hugo Novoa dhe trajneri i portierëve Frederik Gosling rezultuan pozitivë për Covid-19 pas kthimit nga Belgjika, ndërsa mbrojtësi Mohamed Simakan dhe një anëtar i stafit u infektuan pavarësisht se nuk udhëtonin, njoftoi klubi. Menaxheri i Leipzig Jesse Marsch, portieri Peter Gulacsi dhe një tjetër anëtar i stafit stërvitor rezultuan pozitivë në fillim të javës. Të gjithë janë në karantinë. Klubi kreu teste në 61 anëtarë të stafit të enjten.

Klubi ka komunikuar se është në kontakt të rregullt me ​​organet shëndetësore vendore dhe se do të vazhdojë për të kryer teste periodike. Në Saksoni infeksionet janë rritur në nivele emergjente: ndeshja e Leipzig kundër Bayer Leverkusen të dielën do të jetë e para e Bundesligës pa tifozë për muaj të tërë. Ndeshja e Leipzigut në Ligën e Kampionëve kundër Manchester Cityt muajin e ardhshëm është gjithashtu pa audiencë. Leipzig raportoi më parë se të gjithë lojtarët dhe anëtarët e stafit të tij ose ishin plotësisht të vaksinuar ose ishin shëruar së fundmi nga Covid-19./h.ll/albeu.com


Shtuar 26.11.2021 20:30