Ka afat deri më 31 Dhjetor, nësë nuk shitet klubi i Serie A përjashtohet nga kampionati

Pavarësisht votës unanime të klubeve të Serisë A në favor të mbajtjes së Salernitanës në ligën e parë, Federata Italiane mbetet e mbërthyer në vendimin e saj.

I fundit i renditjes do të përjashtohet nga kampionati, nëse klubi nuk ka shitur aksionet e presidentit të të Lazios, Claudio Lotito deri më 31 dhjetor.

Federata italiane konfirmoi të martën se Salernitana do të përjashtohet nga Seria A nëse klubi, aktualisht në fund të ligës dhe në bashkëpronësi të shefit të Lazios, nuk ndryshon pronar deri më 31 dhjetor. “Nuk ka zbritje nga data 31 dhjetor”,  siguroi të martën presidenti i Federatës (FIGC) Gabriele Gravina.

Në fillim të korrikut, Federata dha dritën jeshile për pranimin e Salernitana-s në Serinë A, por i dha klubit gjashtë muaj për të respektuar rregulloret, të cilat ndalojnë që dy klube nga e njëjta divizion t’i përkasin të njëjtit pronar. La Salernitana është në pronësi të përbashkët të Claudio Lotitos i cila ka dhe klubin e Lazios, marrë nga RMC Sport.

Presidenti Gravina tha, megjithatë, “e sigurt që pas dhjetë ditësh Salernitana do të shitet”. “Nuk mund të vazhdojmë të arsyetojmë sikur nuk ka ofertë. Ka shprehje të interesit, duhet të gjejmë zgjidhje”, shtoi përgjegjësi i FIGC-së.

Klubi me bazë në Salerno, në jug të Napolit, zuri vendin e parë duke përfunduar i dyti në Serinë B sezonin e kaluar. Ata po bëjnë sezonin e tyre të tretë në krye të futbollit italian, i pari që nga 1998-99.

Me vetëm dy fitore në 18 jav (për dy barazime dhe katërmbëdhjetë humbje), klubi aktualisht është pesë pikë prapa të parës që nuk bie në rënie, La Spezia (17). /albeu.com/

Shtuar 21.12.2021 19:40