Juvja e re: ja cilët janë titullarët, rezervat dhe lëvizjet surprizë të Allegrit (FOTO LAJM)

Juvja e re e Massimiliano Allegri-t duhet të jetë e re, e freskët mendërisht dhe mbi të gjitha fleksibël, e gatshme të ndryshojë gjatë rrugës për t’u përshtatur me çdo rrethanë. Në ato fjalë kyçe të shqiptuara 1 korrikun e kaluar nga Nedved dhe Cherubini – pra disiplina, sakrifica dhe kultura e punës – ekziston gjithashtu vullneti për t’u përqëndruar në një grup të aftë për të kuptuar më mirë momentet e vitit dhe të ndeshjeve individuale, aspekt që sezonin e fundit erdhi më pak dhe u pagua me çmim të lartë.

Si një zakon i vjetër, Max do të donte dy lojtarë për çdo rol, në mënyrë që të kishte mbulim maksimal edhe në javë me angazhime të përafërta. Pothuajse një Juve A dhe një Juve B, pa kufij: Allegri gjithmonë i ka mbajtur hierarkitë e qarta por gjithashtu ka demonstruar përfshirjen e plotë të të gjithë skuadrës në dispozicion.

Portieri titullar është Szczesny, dhe Allegri nuk dëshiron asnjë ndërhyrje në pozicionin e portierit të tij. Sidoqoftë, nga dy lojtarët e qendrës, de Ligt është pika fikse, së bashku me Bonucci-n i cili do të veshë shiritin e kapitenit në vend të Chiellini-t kur ky i fundit nuk do të luajë. Dueli në krahun e djathtë është më interesant: Danilo (i cili mund të luajë edhe në krahun e majtë) ka epërsinë ndaj Cuadrado-s, që gjithashtu mund t’i luajë disa ndeshje më përpara. Në anën e majtë, megjithatë, titullari do të vazhdojë të jetë Alex Sandro. 

Ardhja e Locatelli-t do të hapte rrugën për një mesfushë me tre: Allegri sheh italianin mes Bentancur dhe Rabiot. Përpara, qëndrimi i Ronaldo-s dhe Dybala-s (falso nueve) shpesh do të përjashtonte Moratën nga zgjedhjet e para, ndërsa Chiesa shfaqet emri i parë për të mbyllur tridhëmbëshin. Juve A: Szczesny; Danilo, De Ligt, Bonucci, Alex Sandro; Bentancur, Locatelli *, Rabiot; Church, Dybala, Ronaldo (*negociata në progres).

JUVE B – Zëvendësuesi i Szczesny deri më sot është Perin: hipoteza e Sirigu mbetet e vlefshme vetëm në rast të një shitje përfundimtare të Mattia-s. Chiellini kapiteni i ekipit rezervë (alternativa e parë për Bonucci-n) së bashku me një mes Rugani dhe Dragusin, duke marrë parasysh ikjen e mundshme të Demiral. Cuadrado në të djathtë, në krahun tjetër Pellegrini: ai do të vlerësohet gjatë para-sezonit nga Allegri, ka një shans të mirë për të qëndruar.

Çmenduri në mesfushë: McKennie, Arthur dhe Ramsey, plus Fagioli i ri që do të vlerësohet në grumbullim, duken shumë, mund të ketë vend për tre nga katër, më së shumti për një jolly të katërt (McKennie) me një ide të re për t’u zhvilluar. Përpara, megjithatë, Morata mund të jetë i pari nga alternativat, i gatshëm për të bindur Allegri-n ashtu si Kulusevski dhe Bernardeschi. JUVE B: Perin; Cuadrado, Rugani (Dragusin), Chiellini, Pellegrini; McKennie, Fagioli, Arthur (Ramsey); Kulusevski, Morata, Bernardeschi.

Shtuar 8.07.2021 22:26