Jo vetëm Haller, një tjetër lojtar nga Bundesliga diagnostikohet me të njëjtin tumor

Para pak kohësh, Sebastian Haller, sulmuesi i Dortmund i cili u transferua këtë merkato verore nga Ajax te klubi gjerman, u diagnostikua nga një tumor në testikuj për të cilin tashmë po kurohet.

Por një tjetër lajm i njëjtë ka dal sot ku mësohet se një tjetër lojtar është diagnostikuar me të njëjtin problem shëndetësor.

Bëhet fjalë për Jean-Paul Boëtius, lojtari Hertha Berlin. Lojtari holandez do t’i nënshtrohet të njëjtit operacioni dhe trajtimi njësoj si bomberi i Dortmund. Postimi i klubit gjerman për 28-vjeçarin bënë me dije se gjatë një ekzaminimi urologjik, ai u diagnostikua me tumor në testikul.

Njoftimi i klubit

“Sado i hidhur të jetë ky lajm në fillim, ne jemi plot shpresë dhe besim që Jean-Paul do të shërohet dhe do të kthehet në rrethin tonë sa më shpejt të jetë e mundur. Derisa të kthehet, ai do të ketë të gjithë mbështetjen që mund të marrë nga ne. Ne do të qëndrojmë së bashku si një familje Hertha dhe i urojmë atij më të mirat. Sapo të ketë më shumë të dhëna për procesin e shërimit, Hertha do të informojë. Deri atëherë, ju kërkojmë që të mos bëni pyetje për respekt për privatësinë e tij.”-tha drejtori sportiv i Herthës Fredi Bobic.

Përveç Haller dhe Boëtius, nga e njëjta sëmundje kanë vuajtur muajt e fundit edhe Timo Baumgartl (Union) dhe Marco Richter (Hertha), 4 raste në 5 muajt e fundit në Bundesliga./ h.ll/albeu.com