Jo vetëm Dani Olmo edhe Ferran Torres në “axhendën” e Xavi-t

Xavi Hernández e ka të qartë prioritetin e tij për të përforcuar skuadrën e Barçës, nëse mund të jetë tashmë në merkato dimërore dhe nëse jo për verën.

Trajneri i ri i Barçës e ka të qartë se në vizatimin e tij taktik është thelbësore që të ketë ekstreme që hapin fushën dhe detyrojnë të hapen edhe mbrojtësit e krahut rival, gjë që do të shkaktojë korridore mes tyre dhe qendrësve dhe rrjedhimisht më shumë hapësira përmes se sa për të thyer mbrojtjen kundërshtare.

Në këtë kuptim, Xavi është në kërkim të lojtarëve me aftësi për t’u përballur në statikë të ngjitur në vijën e gëlqeres dhe gjithashtu për të qenë në gjendje të depërtojnë në hapësirë. Si prioritet, ajo dëshiron që ata të jenë të gjithanshëm, domethënë të mund të veprojnë në të dy bandat dhe gjithashtu në boshtin e sulmit.

Siç ka mësuar MD, dy nga lojtarët që pëlqejnë më shumë trajneri i ri i Barçës janë Dani Olmo (Red Bull Leipzig) dhe Ferran Torres (Manchester City). r.t/albeu.com


Shtuar 11.11.2021 10:21