Jetëgjatësia e Cristiano Ronaldos: Luajti me Zidane, Pirlo dhe Solskjaer

Që Cristiano Ronaldo është një fenomen tashmë është më se i provuar.

Por ai këmbëngul që ta dëshmojë këtë sezon pas sezoni. Pasi la emrin e tij si golashënuesi më i mirë historik për Real Madridin dhe arriti rekorde te Juventusi duke realizuar plot 101 gola në 3 sezone, ai rikthehet në Manchester United pas 12 vitesh dhe  i etur për të vazhduar të shënojë dhe shumë, shkruan Albeu.com, marrë nga Marca.

Në ditën e tij të parë të punës në ambjentet e ekipit anglez, ai takoi trajnerin e tij, Ole Gunnar Solskjaer me të cilin dikur luanin së bashku në sulm. Diçka që nuk është e re për Cristianon, i cili po ‘tërhiqte’ një brez të tërë futbollistësh të mëdhenj, të cilët, vite më vonë, kanë përfunduar duke qenë shefat e tij në stol.

Ishte Zidane, kundër të cilit ai luajti për Portugalinë para se Zizou të linte futbollin. Ajo që ata bënë së bashku në Real Madrid është në librat e historisë së futbollit. Tre Ligë të Kampionëve radhazi dhe ndjenja se nuk ka pasur një kombinim më të mirë të trajnerit dhe lojtarit në Santiago Bernabeu.

Por  kjo i ndodhi edhe atij dhe ne Juve. Atje ai u takua me Andrea Pirlon, i cili, është e vërtetë, nuk vonoi shumë për të marrë një stol kur mbylli karrierën si futbollist. Kundër tij ai luajti disa herë kur më pas  uvendos në Torino për të lënë një fokus tjetër portreti të një ish-rivali të kthyer në “shef”.

Në moshën 36 vjeçare, Cristiano nuk tregon shenja lodhjeje apo tërheqjeje. Dhe ka një pjesë të vogël të ish-futbollistëve të kthyer në trajner që duan të zgjerojnë koleksionin e fotografive të Ronaldos. /albeu.com/


Shtuar 8.09.2021 11:45