Italianët të jashtëzakonshëm në Euro 2020, Juventusi “perandori” i golave

Europiani u mbyll tashmë me Italinë fituese dhe ka ardhur koha e bilanceve. I jashtëzakonshëm ishte ky kompeticion për lojtarët e Serie A, që ishin ata që shkëlqyen më së shumti në kombëtaret e tyre.

Lojtarët e elitës së futbollit italian ishin gjithashtu edhe ata që shënuan më shumë. Në listën e 5 klubeve të para të klubeve, lojtarët e të cilëve kanë shënuar më shumë gola në Europian, janë tre italiane.

Juventusi është klubi më i përfaqësuar në listën e golashënuesve të Euro 2020 me 12 gola. Në vendin e dytë është një tjetër italiane, Interi me 8 gola. Manchester City dhe Leipzig janë klubet e vetme jo-italiane në pesëshen e parë.

1-Juventus: 12 (Ronaldo 5, Morata 3, Chiesa 2, Ramsey, Bonucci)
2-Inter: 8 (Lukaku 4, Perisic 2, Skriniar, Barella)
2-Manchester City: 8 (Sterling 3, Ferran Torres 2, Zinchenko, De Bruyne, Laporte)
4-Atalanta: 7 (Maehle 2, Pessina 2, Miranchuk, Gosens, Pasalic)
5- RB Leipzig: 6 (Forsberg 4, Poulsen 2)


Shtuar 14.07.2021 14:14