Ish-i i Abramovich fshihet në një vilë luksoze në Londër, ka frikë se do të humbasë 600 milionë euro

Irina është zakonisht jashtë në qytet çdo natë. Tani ai nuk di ku të drejtohet. Ajo ka frikë se ditët e saj në Britaninë e Madhe kanë mbaruar përgjithmonë, tha ish-roja i sigurisë së gruas së dytë të Abramovic.

Perandoria e madhe e Roman Abramovich po shembet ngadalë. Oligarku rus u kap nga mediat në aeroportin e Tel Avivit me mjekër të çrregullt, ai u ul i shqetësuar në një karrige dhe priste fluturimin për në Moskë për t’u kthyer në atdheun e tij, i cili prej më shumë se 20 ditësh pushton Ukrainën.

Abramovich është një nga bashkëpunëtorët më të afërt të presidentit rus Vladimir Putin, ndaj kjo i kushtoi atij materialisht. Së fundmi britanikët ngrinë të gjitha asetet e Abramovich dhe vlera e aseteve të ngrira të tij në vendet që vendosën sanksione ndaj Rusisë vlerësohet në 3.5 miliardë euro. Pak ditë më parë, Bashkimi Evropian e futi Abramovich në listën e miliarderëve rusë të sanksionuar.

Jahtet, makinat dhe vilat e tij të shumta janë konfiskuar në të gjithë Evropën, veçanërisht në Mbretërinë e Bashkuar ku ai jeton që nga viti 2003. Dhe jo vetëm kaq. Ata gjithashtu ngrinë të gjitha punët e Chelsea-t të tij, të cilët nuk lejohen të shesin fanella,  bileta, të sjellin lojtarë apo të nënshkruajnë kontrata të reja.

Pavarësisht një sërë sanksionesh, një mik i ngushtë i Putinit ka ende para për të humbur, pasi pasuritë e tij vlerësohen në 7 milionë dollarë. Ish-bashkëshortja e tij Irina Malandina (54) po përjeton një frikë të vërtetë, shkruan albeu.com, raporton 24sata.

Për shkak të sanksioneve të shumta ndaj ish-it të saj, ajo ka frikë se mund të vihet në vëmendjen e autoriteteve britanike dhe kështu të humbasë 600 milionë euro në asete që fitoi nga divorci me Abramovich në 2007. Më pas ajo mori, sipas mediave britanike, më shumë se dy miliardë euro, por siç shkruante Vedomosti, ishte vetëm një thashethem. Ajo mori 180 milionë euro, si dhe disa shtëpi, avionë dhe makina.

Ajo vizitonte shpesh vende luksoze. Ajo njihet si një adhuruese e madhe e modës, ndaj i ka mbushur dollapet me copa të markës, por nga frika se mos humbiste gjithçka, u mbyll në një nga vilat e saj luksoze dhe nuk doli. Bëhet fjalë për një vilë 22 milionë euro dhe përveç saj ka edhe një shtëpi tjetër në Londër, një ndërtesë të bukur në Moskë, një shtëpi në St. Tropez, disa makina, dhe një jaht luksoz. Ajo kishte mësuar të bënte një jetë luksoze siç thoshte ish-rojtari i saj, por tani mund të mbetej pa të gjitha.

Irina është zakonisht jashtë në qytet çdo natë. Tani ai nuk di ku të drejtohet. Ajo ka frikë se ditët e saj në Britaninë e Madhe kanë mbaruar përgjithmonë – ka thënë ish-rojtari i saj i sigurisë për The Sun.

Irina punonte si stjuardesë dhe u takua me ish-burrin e saj gjatë një fluturimi për në Gjermani. Ajo ishte gruaja e tij e Abamovich, ata u martuan në vitin 1991 dhe dashuria e tyre zgjati deri në vitin 2007. Së bashku ata kanë pesë fëmijë. /albeu.com/