Inzaghi: Ky është Interi që unë prisja para se të kaloja në Milano

Analiza e trajnerit të Interit, Simone Inzaghi , në mikrofonat e DAZN pas fitores ndaj Cagliarit që vlen për vendin e parë. “Djemtë ishin shumë mirë, kërkova përqendrim dhe vëmendje. Këtë fundjavë pashë të tjerët që kishin luftuar, e dija që po gjeja një Cagliari të organizuar dhe duhej të ishim të mirë në interpretimin e tij. Në interval e komplimentoja edhe pse ishim vetëm 1-0.

Ku do të dëshironit ta shihnit këtë Inter të përmirësuar?
“Do të doja që të vazhdojë kështu, ne jemi të parët në renditje dhe në Evropë kemi kaluar raundin pas njëmbëdhjetë vitesh. Kemi një rrugë përpara, kam qenë gjithmonë pozitiv sepse e kam parë ekipin të luajë gjithmonë në këtë mënyrë. Po bëjmë mirë, por rruga është e gjatë, të jesh përballë tani nuk vlen”.

Ku mund të rritet ende Lautaro?
“Ai duhet të vazhdojë të punojë në këtë mënyrë. Duhet të vazhdojë sepse ai e nuhat golin, jam shumë i kënaqur me të si me gjithë ekipin”.

Çfarë nënkuptojnë kur lojtarët e tij thonë se ndihen më të lirë?
“Ata më dhanë disponueshmëri të madhe që nga dita e parë, ndonjëherë nuk është e lehtë të lëmë lojtarë të rëndësishëm jashtë. Kam gjetur një bashkëpunim të shkëlqyer me stafin tim.”

A mbetet Lautaro gjuajtës i penalltisë?
“Po, të gjithë e humbin 11 metërsh e kjo nuk do të thotë se ai nuk duhet të jetë gjuajtësi i parë.”/h.ll/albeu.com


Shtuar 13.12.2021 08:22